link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2012 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 106 |
  min min min min min min min min min min min min
05 czerwca 2012

Relacja z przesłuchania oficera rowerowego i posłanki Wolak na Święcie Wrocławskiego Rowerzysty 2012

Podczas Święta Wrocławskiego Rowerzysty na scenie w Parku Tołpy odbył się publiczny wywiad / przesłuchanie wrocławskiego oficera rowerowego Daniela Chojnackiego oraz posłanki Ewy Wolak, przewodniczącej Parlamentarnej Grupy Rowerowej.

Od zgromadzonej publiczności padały pytania o konkretne udogodnienia dla rowerzystów w mieście. My zaś wykorzystujemy ten moment również na poinformowanie o tym, co się dzieje na arenie krajowej. Niedawne spotkanie przedstawicieli sieci Miasta dla Rowerów z ministrem Nowakiem i posłanką Wolak rzuca nieco optymizmu na przyszłość polskiego cyklizmu.

Wieści ze „stolycy”

W skali ogólnopolskiej potrzebne jest wyraźne wsparcie ruchu rowerowego ze strony państwa polskiego. Jesteśmy jednym z niewielu krajów nie posiadającym jak dotąd żadnej strategii w tym zakresie. Potrzebna jest krajowa polityka rowerowa zapewniająca dedykowane fundusze na infrastrukturę rowerową, dokończenie pro-rowerowej reformy polskiego prawa, transfer rowerowego „know-how” z Zachodu, oraz rozwoju rodzimej rowerowej myśli technicznej. Miasta do rowerowych działań potrzebują wsparcia i sygnału z góry. Konieczne jest podniesienie bezpieczeństwa poprzez masową edukację kierowców i rowerzystów.

Uczestnicząca tradycyjnie w naszej imprezie posłanka Ewa Wolak miała w tym temacie trochę dobrych wieści. Pojawiła się poważna szansa na dokończenie prorowerowej reformy polskiego prawa. W nowej kadencji Parlamentu reaktywowana została Parlamentarna Grupa Rowerowa. Zielone światło dla dokończenie pracy nad rozporządzeniami wykonawczymi do zmienionej w zeszłym roku ustawy Prawo o ruchu Drogowym zadeklarował osobiście Minister Sławomir Nowak. Wznowiona została też współpraca z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w zakresie bardzo ważnego tematu jakim jest wzrost bezpieczeństwa rowerzystów na drogach. Wygląda, że tematy rowerowe ruszą, po zastoju związanym z reorganizacjami powyborczymi instytucji państwowych- za rok na kolejnym Święcie będzie okazja do sprawdzenia efektów pracy.

Przesłuchanie Oficera

Pytania nie były łatwe. Chociaż Wrocław najprawdopodobniej jest obecnie rowerową stolicą Polski (wiadomo, że podróże rowerowe to prawie 4% całego ruchu komunikacyjnego, ale inne miasta nie posiadają dokładnych danych na ten temat), a polityka władz miasta w obszarze centrum stała się bardziej przyjazna rowerzyście, niż było to kilka lat temu, sytuacja jest wciąż bardzo daleka od ideału. Wrocław zmierza wreszcie w dobrym kierunku, ale zmierza stanowczo zbyt wolno! Niepokój może wzbudzać przede wszystkim zaskakująco niski, nawet jak na warunki polskie poziom wydatków na infrastrukturę rowerową. Diametralnie niższy niż np. w dużo mniejszym Gdańsku: Wrocław 2mln, Gdańsk 17 mln w 2012!

To co usłyszeliśmy od oficera w sprawach zasadniczych nie napawa największym optymizmem. Okazje się, że rok 2013 będzie również rokiem chudym – wydatki zostaną na poziomie 2012 a większej gotówki rzędu 6 mln na infrastrukturę rowerową możemy się spodziewać dopiero w 2014.

Wygląda to tak, jakby władze miejskie, zakłopotane perspektywą bycia liderem rowerowym chciały dać się  szybko dogonić reszcie Polski. Brzmi to absurdalnie - zwłaszcza w kontekście tego, że obecny sukces rowerowy Wrocławia ma również swoją ciemną stronę.

Większość ruchu rowerowego odbywa się dziś  po chodnikach. Jest to nie tylko niewygodne i niebezpieczne, ale również nielegalne. Obecne tempo budowy infrastruktury jest o wiele zbyt wolne i grozi tym, że zamiast korzystać ze wzrostu ilości rowerów na ulicach, Wrocław pod presją pieszych będzie musiał zacząć z tym zjawiskiem walczyć. Jedyną szansą, żeby nie musieć czekać na połączenie wrocławskich dróg rowerowych w spójny system przez kolejne dwie dekady jest co najmniej czterokrotne zwiększenie rocznych wydatków na budowę i ulepszenie dróg rowerowych - czyli do poziomu procentowego odpowiadającego przynajmniej aktualnemu udziałowi rowerzystów w ruchu. 4%  rowerzystów – 4% wydatków na drogi na trasy rowerowe - byłoby to logiczne i sprawiedliwe.

Cieszyć może jedynie jaśniejsza strona braków budżetowych – czyli plany odnośnie działań nisko budżetowych. Malowane będą kolejne pasy i kontrapasy w jezdni, powstaną trzy kolejne bramy wjazdowe do centrum miasta. Niestety wcześniejsze deklaracje odnośnie rowerów na Krupniczej, czy kontynuacji pasów rowerowych na Kazimierza Wielkiego powtarzane były tym razem przez oficera z dużą dozą niepewności w głosie... Szkoda, że na pikniku zabrakło osób, w których mocy są tego typu decyzje - a byli tutaj zaproszeni "wszyscy święci".

 

Cezary Grochowski, Radek Lesisz

 



ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 04 - 29
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 106 |
  1. Już jest: pas i kontrapas na Rybackiej. Rowerzyści - do piór!
  2. Wrocławska Inicjatywa Rowerowa zaprasza na wycieczkę rowerową z przewodnikiem - 24.06.2012 (niedziela)
  3. Rowerowa Szkoła – 5 ważnych powodów, dla których warto przystąpić do projektu
  4. Nowy przewodnik rowerowy po Wrocławiu i okolicach
  5. Seminarium dyskusyjne na temat Polityki Transportowej Wrocławia - 29.06.2012
  6. Wrocławska Inicjatywa Rowerowa zaprasza na wycieczkę rowerową z przewodnikiem - 17.06.2012 (niedziela)
  7. Święto Wrocławskiego Rowerzysty | Święto Cykliczne 2012 - NOITA foto session
  8. Relacja z przesłuchania oficera rowerowego i posłanki Wolak na Święcie Wrocławskiego Rowerzysty 2012
  9. Rowerem po Alzacji - wyniki konkursu - nagrodzone prace
  10. Święto Wrocławskiego Rowerzysty | Święto Cykliczne 2012 - relacja
  11. Święto Wrocławskiego Rowerzysty Zielonym Wydarzeniem
  12. Relacja z happeningu Kontrowersje na kontrapasie
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa