link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2012 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 106 |
  min min min min min min min min min min min min
18 czerwca 2012

Rowerowa Szkoła – 5 ważnych powodów, dla których warto przystąpić do projektu

Rowerowa Szkoła – co, jak i dlaczego

„Rowerowa Szkoła” to projekt edukujący dzieci i młodzież ze szkół z całej Polski w temacie roweru jako przyjaznego środka transportu w mieście. Realizowany jest w ramach ogólnopolskiej sieci organizacji rowerowych „Miasta dla Rowerów”, a operatorem projektu jest Wrocławska Inicjatywa Rowerowa. Zachęcanie do codziennego pedałowania wraz z praktyczną podpowiedzią jak to robić bezpiecznie, a także wszelkie inne działania oferowane w ramach projektu mają być zaczątkiem, bądź wsparciem dla przemian szkół w miejsca bardziej przyjazne rowerzystom.

Uczestnicy programu biorą udział w prelekcjach multimedialnych na temat roli roweru w systemie transportowym nowoczesnego miasta, a ich wiedza w tej kwestii utrwalana jest poprzez liczne materiały edukacyjne jak broszury, czy filmy. Nie brakuje też praktycznych zasad bezpiecznej jazdy. Ponadto uczniowie jak i nauczyciele mają do dyspozycji portal internetowy rowerowaszkola.pl, na którym można znaleźć szczegółowe informacje odnośnie projektu, podzielić się swoimi działaniami prowadzonymi w szkole oraz zainspirować aktywnością innych placówek. Szkoły mają też możliwość przeprowadzenia rowerowego audytu szkoły i okolicy oraz stworzenia rowerowego planu mobilności i otrzymania odpowiednich certyfikatów. Dla najaktywniejszych nauczycieli, uczniów, klas oraz wyróżnionych placówek czekają nagrody: stojaki rowerowe dla szkoły wraz z systemem monitoringu, spotkania i wyjazdy na „mini wyprawy” rowerowe ze znanym podróżnikiem, atrakcyjne akcesoria rowerowe.

Pierwsza edycja „Rowerowej Szkoły” dobiega końca, jednak część placówek szykuje się już na wrzesień. Jeśli któraś ze szkół ma wątpliwości, czy aby na pewno przyłączenie się do projektu to dobra decyzja, poniżej podajemy pięć ważnych powodów, które pomogą obalić wszelkie „ale”. Gdyby wciąż jakieś pytania pozostawały bez odpowiedzi, służymy informacjami pod adresem mailowym rowerowo@onet.eu

Pięć ważnych powodów, dla których warto przystąpić do projektu „Rowerowa Szkoła”

Zwiększanie bezpieczeństwa uczniów w drodze do i ze szkoły – świadomość zasad ruchu drogowego i edukacja w tym zakresie nie wystarczą. Aby rodzice i nauczyciele byli spokojni o swoich podopiecznych, a dzieci i młodzież swoje codzienne podróże uważali za bezpieczne i przyjemne, należy działać na kilku obszarach jednocześnie. Program Rowerowa Szkoła oferuje nie tylko wiedzę, ale i pomysły na konkretne działania w kwestii podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Od obalania stereotypów, że pedałowanie po mieście niesie ze sobą większe zagrożenie niż jazda autem, przez przykłady jak zmienia się na lepsze otoczenie i całe miasto, gdy więcej jest w nim rowerzystów, aż po analizę obszaru placówki i opracowania dla niej planu mobilności. Ten ostatni to indywidualny program poprawy bezpieczeństwa i wygody podróży, stworzony w oparciu o wyniki audytu komunikacyjnego –narzędzia do opracowania tras dojazdu uczniów i nauczycieli i zaproponowaniu rozwiązań odkorkowujących okolice i czyniących ją bardziej przyjazną dla ludzi, nie dla samochodów.

Edukacja – zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, wpływ wydobycia ropy i jej spalania na środowisko, inne aspekty ekologiczne, kierunki rozwoju miast i ich współczesne problemy, rower jako najtańszy, najzdrowszy i często najszybszy środek transportu w mieście. To tylko część tematów, które poruszamy na prelekcjach multimedialnych, w broszurach edukacyjnych, filmach i innych. Nasi edukatorzy, rowerzyści na co dzień, opowiadają o dwóch kołach, które ułatwiają poruszanie się po wielkim i zakorkowanym mieście, swoim przykładem udowadniają jak wielką radość to sprawia, rozwiewają wątpliwości, czy aby na pewno to bezpieczne, a także zachęcają i podpowiadają jak zrobić pierwszy krok w kierunku przesiadki na rower.

Promocja aktywności ruchowej i społecznej -  stare porzekadło „w zdrowm ciele zdrowy duch” ma zastosowanie także i w naszych działaniach. Naukowcy udowodnili, że młodzi uprawiający jakikolwiek sport minimum pól godziny dziennie osiągają lepsze wyniki w nauce! Ich koncentracja jest wysoka, a poziom energii przewyższa ten, którym wykazują się ich rówieśnicy nieskorzy do aktywności fizycznej. Jazda na rowerze do szkoły to nie tylko dobry sposób na radosną i żywiołową pobudkę, ale i gwarancja dnia, w którym wysiłek umysłowy nie jest straszny. Dotleniony mózg i cały organizm pracują wydajniej oraz są bardziej odporne na stres. Co do aktywności społecznej, na przykładzie działalności naszych organizacji pozarządowych z poszczególnych miast pokazujemy młodym istotę działań na rzecz społeczności lokalnych i zachęcamy do zaangażowania się w aktywności przyczyniające się do zmian na większą skalę.

Platforma wymiany dobrych praktyk – czy wiecie, że szkoły z całej Polski organizują liczne wycieczki i rajdy rowerowe? A niektóre placówki startują w turniejach wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, gdzie ich uczestnicy muszą wykazać się również sprawnością w jeździe na rowerze. Część szkół realizuje programy edukacyjne, choćby poprzez prelekcje oferowane w naszym programie. Inni wnioskują o stojaki i bezpieczne parkingi do Urzędu Miasta bądź szukają środków na ich realizację gdzie indziej. Są też relacje świadczące o ogromnej radości, jaką dostarczają dwa koła: nauczycielka z Gimnazjum 34 w Szczecinie trenowała z Mają Włoszczowską, Wicemistrzynią Olimpijską i Mistrzynią Świata w kolarstwie górskim, a reprezentacja Szkoły podstawowej nr 78 z Wrocławia bawiła się „odjazdowo” na Święcie Wrocławskiego Rowerzysty. Nasz portal rowerowaszkola.pl ma być skarbnicą takich informacji, inspiracji i wskazówek. Przykładowo szkoła z Gliwic może podsunąć pomysł na zajęcia placówce z Krakowa, ta zaś zmotywuje do działania gimnazjum z Łodzi. Dzięki temu zaczniemy budować sieć szkół przyjaznych rowerzystom, a budowa ta będzie  o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza dzięki wsparciu innych i możliwości korzystania z ich doświadczeń.

Nagrody - stojaki rowerowe dla szkoły wraz z systemem monitoringu, spotkania i wyjazdy na „mini wyprawy” rowerowe ze znanym podróżnikiem, atrakcyjne akcesoria rowerowe. To tylko część nagród materialnych. O dobrej zabawie, satysfakcji i profitach płynących z przynależności do sieci placówek edukacyjnych pracujących na tytuł szkoły przyjaznej rowerom nie wspominamy. Zapraszamy do przekonania się samemu!

Strona projektu

Więcej o  projekcie

Aja Matuszczyk

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa prowadzi projekt dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerem Projektu jest Krajowa Rada Bezpieczeńśtwa Ruhu Drogowego

 

/imgturysta/files/logo_KRBRD_25-04-2013.jpg



ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 04 - 29
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 106 |
  1. Już jest: pas i kontrapas na Rybackiej. Rowerzyści - do piór!
  2. Wrocławska Inicjatywa Rowerowa zaprasza na wycieczkę rowerową z przewodnikiem - 24.06.2012 (niedziela)
  3. Rowerowa Szkoła – 5 ważnych powodów, dla których warto przystąpić do projektu
  4. Nowy przewodnik rowerowy po Wrocławiu i okolicach
  5. Seminarium dyskusyjne na temat Polityki Transportowej Wrocławia - 29.06.2012
  6. Wrocławska Inicjatywa Rowerowa zaprasza na wycieczkę rowerową z przewodnikiem - 17.06.2012 (niedziela)
  7. Święto Wrocławskiego Rowerzysty | Święto Cykliczne 2012 - NOITA foto session
  8. Relacja z przesłuchania oficera rowerowego i posłanki Wolak na Święcie Wrocławskiego Rowerzysty 2012
  9. Rowerem po Alzacji - wyniki konkursu - nagrodzone prace
  10. Święto Wrocławskiego Rowerzysty | Święto Cykliczne 2012 - relacja
  11. Święto Wrocławskiego Rowerzysty Zielonym Wydarzeniem
  12. Relacja z happeningu Kontrowersje na kontrapasie
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa