link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2012 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 96 |
 9. 97 - 106 |
  min min min min min min min min min min min min
19 października 2012

Kluczyki = broń. I ty możesz zostać mordercą

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas podczas spotkania upamiętniającego rowerzystę zabitego na Legnickiej. Tym, którzy się pojawili na miejscu, i tym, którzy wspierali nas w inny sposób. Dziękujemy również za słowa współczucia. Mieliśmy okazję przekazać Wasze kondolencje rodzinie zmarłego, która była tam również obecna. To spotkanie uświadomiło nam dobitnie wymiar tej tragedii, której nie odda żadna relacja, czy zdjęcie.

Każdy, kto jest odpowiedzialny za ruchu drogowy we Wrocławiu, powinien mieć obowiązek i odwagę stanąć twarzą w twarz z rodziną zabitego. Zobaczyć na wyciągnięcie ręki dramat i rozpacz ludzką po stracie bliskiej osoby. Być może to jest jedyny sposób na dotarcie do nieczułych na apele urzędników, polityków, czy policjantów.

Poniżej publikujemy naszą odezwę wystosowaną do organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Na miejscu tragedii ustawiliśmy biały rower. Ducha rowerzysty. Zapaliliśmy znicze. Chcąc uczcić minutą ciszy pamięć o zmarłym, zmuszeni byliśmy zablokować ruch na jezdni. Na jedną minutę zrobiło się trochę ciszej i poważniej, choć niektórzy kierowcy nie potrafili się pohamować przed trąbieniem. Na miejscu zawisł również transparent KLUCZYKI = BROŃ. NIE ZABIJAJ - NOGA Z GAZU.

Przypomnijmy tu, iż 4 marca br. na ul. Krzyckiej zabita została na jezdni rowerzystka.


Zamiast represji, zajmijcie się naszym bezpieczeństwem!

W imieniu wszystkich wrocławskich rowerzystów – tych potrąconych przez samochody oraz tych, którzy obawiają się potrącenia, wzywamy policję oraz wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach o opamiętanie się i podjęcie natychmiastowych działań dla poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze!

Wczoraj pirat drogowy zabił kolejnego z nas. Nie jest tajemnicą, że w miejscu wypadku – na ulicy  Legnickiej, kierowcy poruszają się z prędkościami właściwymi dla autostrady, a nie ulicy w środku miasta! Sytuacja ta trwa od lat, nie tylko na Legnickiej.

 • Gdzie jest policja, gdy codziennie i powszechnie łamane są ograniczenia prędkości? Może policja nie ma czasu, bo akurat zajmuje się ściganiem rowerzystów na chodnikach?
 • Czy policja pojmuje skąd się biorą rowerzyści na chodnikach?
 • Czy łapanie cyklistów jest dla policji istotniejsze, niż eliminacja śmiertelnego zagrożenia ze strony kierowców?
 • Ile jeszcze musi jeszcze wydarzyć się wypadków, żeby coś się zmieniło?


Wczorajszy wypadek obciąża winą wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drodze!


Łapcie sprawców, a nie ofiary

Zamiast kolejnych akcji skierowanych przeciw cyklistom, czas zacząć skutecznie działać w kierunku realnej poprawy bezpieczeństwa na drodze! Czas kierować energię na
poskromienie kierowców. To oni, jak pokazują bolesne fakty, stwarzają śmiertelne zagrożenie na drogach. Wczorajszy wypadek pokazał jasno, że żadne ścieżki rowerowe, pasy, itp. nie są w stanie uchronić rowerzystów przed pociskami na benzynę. Jazda drogą rowerową nie uchroniła rowerzysty przed śmiercią pod kołami samochodu!

Po pierwsze: poskromcie demona prędkości

Przy ograniczonych środkach i możliwościach trzeba skupić się na tym, co najważniejsze  - czyli walce z brawurą i powszechnym lekceważeniem limitów prędkości. Przede wszystkim trzeba zmienić filozofię działania. Wbrew jakimkolwiek faktom, rowerzystów kreuje się dziś na sprawców zagrożenia, i to na nich urządza się nagonki oraz łapanki, przy jednoczesnej,  powszechnej tolerancji dla jazdy z nadmierną prędkością. Szczytem hipokryzji są akcje informowania kierowców o kontrolach radarowych. To samochód, nie rower, jest niebezpiecznym narzędziem, które codziennie zabija! To kluczyki do samochodu stają się dziś śmiercionośną bronią!

Skupcie się na przyczynach problemu, a nie na skutkach

Skończcie z hipokryzją i przepędzaniem rowerzystów z chodników na ulice, kiedy nie jesteście w stanie zapewnić im tam podstaw bezpieczeństwa! Zacznijcie łapać sprawców zagrożenia, nie ofiary! W obecnej sytuacji łapanki na chodnikach są szkodliwe, a wręcz niemoralne. Rowerzyści sami wrócą z chodników na ulicę, gdy tylko zapewnicie im tam bezpieczną przestrzeń.

Zamiast szykan skierowanych przeciw rowerzystom, żądamy stanowczych i radykalnych działań ze strony policji i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drodze. Recepta na poprawę bezpieczeństwa jest bardzo prosta. Trzeba stanowczo wyegzekwować obowiązujące prawo - ograniczenia prędkości na wrocławskich ulicach. Kary muszą być bolesne i nieuchronne. Tych, którzy nie potrafią się dostosować, służby powinny skutecznie eliminować z ruchu. Tak postąpiono w cywilizowanych miastach europejskich, na pewno możliwe jest to i we Wrocławiu.

Cezary Grochowski

Radek Lesisz

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa

 

Z mediów

Śmierć rowerzysty. Bariery nie wystarczą, kierowco zwolnij

Uczcili potrąconego rowerzystę. Postawili ghostbike

Uczcili pamięć rowerzysty, który zginął na Legnickiej (ZDJĘCIA)

"Ghostbike" w miejscu tragicznego wypadku

Uczczono śmierć tragicznie zmarłego rowerzysty (fotogaleria)

Rowerzyści apelują do policji: łapcie sprawców, a nie ofiary

Łapcie sprawców a nie ofiary! Wrocławska Inicjatywa Rowerowa apeluje do policji


Odezwa.pdf przekazana przewodniczącemy komisji bezpieczeńśtwa ruchu drogowego - Andrzejowi Brzozie, w dniu 25.10.2012

spacer
Zgadzam sie
+

koza

Popieram
Czy postulaty zostaną przekazane w formie pisanej odpowiednim organom?

mała_mi

bezpieczenstwa komisja
powinno to zostac odczytane na spotkaniu Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - odbywa sie to w czwartek o 9:00 na Zapolskiej! ewentualnie przesłane na mejla dig@um.wroc.pl

harnas

jesteście chorzy psychicznie, mam nadzieje, ze o tym wiecie
jesteście chorzy psychicznie, mam nadzieje, ze o tym wiecie

partacz wrocławia

I już flame
Jakby trolle na forach GW i Gazety Wrocławskiej nie wystarczały. Na legnickiej powinien co 100m stać fotoradar. Barierki wiele nie zmienią, skoro kierowcy jeżdżą tam z takimi prędkościami, że wytrącone z toru jazdy auto forsuje 2 krawężniki o łącznej wysokości ponad 30cm, miażdży człowieka i odłupuje spory kawał betonowej ściany.

Medawc

petycja
podbijam pytanie małej_mi. nie omieszkam zadać kilku z tych pytań najbliższemu spotkanemu patrolowi.

ajka

A za rogiem ciut wcześniej
A za rogiem ciut wcześniej http://olgierd.bblog.pl/wpis,o;rozjechaniu;rowerzysty;na;przejezdzie;dla;rowerow,84994.html

benek

O całej sprawie z dystansu
Rowerowy Wrocław to bardzo wartościowa inicjatywa. Grupa zaangażowanych ludzi, którzy troszczą się o prawa i dobro rowerzystów w mieście, walczą o zmiany przepisów, wprowadzanie usprawnień dla posiadaczy jednośladów. Jako rowerzysta bardzo doceniam te starania. Chciałbym, żeby były jak najbardziej skuteczne. Nie mogę być jednak obojętny na obrót spraw, który ma miejsce przy okazji nieszczęśliwego wypadku na ul. Legnickiej. "Kierowcy klęli na korki sięgające Placu Strzegomskiego" - takie hasło, gdy patrzę na nie z boku, z dystansu, jawi się jako nieskoordynowany emocjonalnie atak. Zniecierpliwienie ludzi na odległym skrzyżowaniu z powodu zatamowanego ruchu, bez widocznej przyczyny to naturalna reakcja, która w żaden sposób nie świadczy o człowieku. Ja zachowałbym się pewnie podobnie. Negatywna zbiorowa ocena kierowców to akt niedojrzałości i rzecz niesprawiedliwa. Rzekłbym, że jest to wręcz egoistyczne zachowanie, w którym ma się wzgląd tylko na siebie i nie liczy się z odczuciami innych. Fakt: miał miejsce tragiczny, straszny i nieszczęśliwy wypadek. Zginęła przypadkowa osoba, którą mógł być każdy: rowerzysta bądź pieszy. Mogłem to być ja, bo tego dnia przejeżdżałem tamtędy rowerem godzinę przed zdarzeniem. Tak jak każdy z nas chciałbym, by systematycznie poprawiało się bezpieczeństwo na drogach. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Wypadek to właściwa okazja, by podnosić te kwestie. Ale niech to będą merytoryczne, odpowiedzialne działania. Występowanie pod wpływem emocji, oskarżanie, wyrażanie gniewu jest w moim przekonaniu mniej oddziałujące i skuteczne, niż rzeczowe podejście do spraw. Życzę wszystkim głębokich, przemyślanych refleksji i jasnego umysłu przy podejmowaniu działań. Szczere i głębokie wyrazy współczucia dla Rodziny ofiary i każdego, kogo dotknęło to wydarzenie.

Lukey

Kierowcy nawet jak wiedzą, że będą korki, klą na korki
We Wrocławiu odbywa się wiele pochodów, manifestacji, mamy Maraton Wrocław, gdzie informację o trasie podaje się miesiąc wcześniej, a mimo tego zawsze panuje wielki lament. To już nawyk, nie niewiedza. Kierowcy we Wrocławiu muszą mieć trzy pasy, gdzie można zapierdalać 100km/h, bo to ich święte prawo. Nawet Straż Wiejska temu przyklaskuje, publikując listy, gdzie zapierdalanie może skończyć się najniższym w Europie mandatem, którymi NIKT SIĘ NIE PRZEJMUJE.

sprintek

Ochłoń zanim napiszesz
Lukey napisał :###Nie mogę być jednak obojętny na obrót spraw, który ma miejsce przy okazji nieszczęśliwego wypadku na ul. Legnickiej. "Kierowcy klęli na korki sięgające Placu Strzegomskiego" - takie hasło, gdy patrzę na nie z boku, z dystansu, jawi się jako nieskoordynowany emocjonalnie atak. ____@@Jak powinien wyglądać skoordynowany emocjonalnie atak A może sam atak a nie sposób przeprowadzenia cie tak zdenerwował ?____##Zniecierpliwienie ludzi na odległym skrzyżowaniu z powodu zatamowanego ruchu, bez widocznej przyczyny to naturalna reakcja, która w żaden sposób nie świadczy o człowieku.____Naturalna reakcja na naturalna sytuacje ? Co w tym dziwnego ze są korki jak aut przybywa? Co w tym dziwnego, że nie widać przyczyny z pl.Solidarności ? Przecież to zwykła psychologia tłumu, jak jeden zaczyna dusić klakson to dołączają inni. Uważasz ze to normalne być zniecierpliwionym jadąc autem w szczycie po jedynej arterii łączącej centrum z zachodnim końcem miasta, na krajowej drodze? To objaw chorobowy prowadzący do nerwicy lub już występujący na bazie nerwicy komunikacyjnej. Kilka dni temu widziałem jak się taki stres rozładowuje. Kierowca skopał swoje auto a potem zmienił stronę aby dokopać mu z drugiej strony. Nie dziwi że przy takim stosunku ludzie wpychają się na trzeciego i spychają auta na chodniki.Niektóre media tak skomentowały wypadek, że kierowcy stali w korku.To na tym ma polegać rola informacyjna mediów ? Taka informacja po czasie niesie jakąś wartość ?----### Ja zachowałbym się pewnie podobnie.___@@ Po tym co piszesz jestem prawie pewny ze tak samo zachowujesz się w aucie.---###Negatywna zbiorowa ocena kierowców to akt niedojrzałości i rzecz niesprawiedliwa.---@@@Boże krzywda ci się stała? Stałeś w tym korku? Kląłeś i dusiłeś na klakson? Obwiniałeś urzędników, że nie zrobili ośmiopasmówki ?____### Rzekłbym, że jest to wręcz egoistyczne zachowanie,---@@Tez tak sądzę.Większość kierowców to egoiści. ____### w którym ma się wzgląd tylko na siebie i nie liczy się z odczuciami innych.---@@@Nawet w obliczu śmierci. ____###Fakt: miał miejsce tragiczny, straszny i nieszczęśliwy wypadek. Zginęła przypadkowa osoba, którą mógł być każdy: rowerzysta bądź pieszy. Mogłem to być ja, bo tego dnia przejeżdżałem tamtędy rowerem godzinę przed zdarzeniem. Tak jak każdy z nas chciałbym, by systematycznie poprawiało się bezpieczeństwo na drogach. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Wypadek to właściwa okazja, by podnosić te kwestie. Ale niech to będą merytoryczne, odpowiedzialne działania.---@@@Pisz merytorycznie bo na razie piszesz jak egzaltowana baba. Ci zdenerwowani nie mieli szacunku dla śmierci bo o niej nie wiedzieli. Ty wiesz a zachowujesz się jak ci zdenerwowani kierowcy. ___###Występowanie pod wpływem emocji, oskarżanie, wyrażanie gniewu jest w moim przekonaniu mniej oddziałujące i skuteczne, niż rzeczowe podejście do spraw.___@@@Dlatego mnie właśnie dziwi twoje zachowanie ___###Życzę wszystkim głębokich, przemyślanych refleksji i jasnego umysłu przy podejmowaniu działań. Szczere i głębokie wyrazy współczucia dla Rodziny ofiary i każdego, kogo dotknęło to wydarzenie.@@@Dziennikarz nie pomyślał i coś czuję, że go znasz, bo inaczej nie umiem sobie wytłumaczyć twojej reakcji. Dzień później gdy zapalono świece, kierowcy też trąbili ze złości. Więcej Lukey , mniej pisz.

benek

ten tytuł to przesada
Rozumiem, że redakcja stara się zrobić wrażenie, ale to jeszcze nie powód, żeby używać słowa "morderca". Morderstwo to czyn, zaplanowany, nieprzypadkowy, wynikający z samodzielnej decyzji. Nawet sugestia, że kierowcy to mordercy to gruba przesada. @Benek - powinienieś sam zastosować się do swojej rady, a nie wmawiać kierowcom nerwice komunikacyjną. Tak, negatywna ocena kierowców świadczy o niedojrzałości. Wypowiedzi w stylu ...---@@@Boże krzywda ci się stała?... tym bardziej. Ta krzywda się dzieje, przez to, że pozwalasz sobie na nieprzemyślane teksty, w których oceniasz wybraną grupę (kierowców) jako nieopanowanych nerwusów i egoistów. Promujesz brak szacunku. Promujesz traktowanie innych jak wrogów. A potem następuje wielkie zdziwienie, że kierowcy i piesi są niechętni rowerzystom, albo przychodzą im do głowy pomysły typu: jak nauczyć rowerzystę moresu przeszkadzając mu w jeździe.

m

apel c.d.
dla wszystkich interesujących się dalszymi losami apelu: 1/ http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/685389,rozmowy-o-bezpieczenstwie-na-drogach-bez-rowerzystow-nie,id,t.html ---------- 2/ http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,97796,12740414,Nic_o_nas_bez_nas___mowia_rowerzysci__A_auta_pedza.html ----------- 3/ http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,urzednicy-zamykaja-drzwi-przed-czlonkami-wir-rowerzysci-nie-weszli-na-komisje,wia5-3266-13531.html -----------

radekilosc komentarzy: 12
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2023 - 03 - 31
 
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 96 |
 9. 97 - 106 |
 1. Spier*** na chodnik, czyli co kierowcy szarżujący po ulicy Legnickiej wiedzieć powinni
 2. Wysłupkowania na Wyspiańskiego skorygowane
 3. Parkuj i Jedź (P+R) na Psim Polu
 4. Relacja z VI posiedzenia Rady ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego
 5. Znikający pas rowerowy na Wróblewskiego - interwencja
 6. Jak jeździć po Kościuszki, panie oficerze?
 7. Spychanie z jezdni jest bezprawne - pisze Mateusz Kokoszkiewicz
 8. Odkrywamy Rowerowy Breslau i absurdy Wrocławia (na Olszewskiego)
 9. Przekazanie raportu o bezpieczeństwie ruchu rowerowego we Wrocławiu - 11.12.2012
 10. Green Deal Fiets
 11. Skradzione Bicykle w Maciejówce - relacja
 12. IV Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych – relacja
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa