link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2012 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 106 |
  min min min min min min min min min min min min
13 kwietnia 2012

Tak będzie wyglądał pas rowerowy na Wróblewskiego

Na Wróblewskiego powstanie najdłuższy pas rowerowy we Wrocławiu

Ciąg dalszy dobrych wiadomości: zgodnie z zapowiedzią, opisujemy zmiany organizacji ruchu jakie za niedługo nastąpią na ulicy Wróblewskiego. Powstanie tam pas dla rowerów – na razie tych jadących w kierunku do centrum (zachodnim). Warto tu podkreślić, iż jest to bezpośredni efekt społecznej propozycji udogodnień dla głównej trasy z Wielkiej Wyspy do centrum; obejmującej ulice Wyspiańskiego - Wróblewskiego - Olszewskiego.

Pas dla rowerów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie miał szerokość 1,5m i będzie się zaczynał za skrzyżowaniem z ul. Kazimierską. Dalej, aż do skrzyżowania z ul. Wittiga, z uwagi na szerokość pasów ruchu, przesunięta zostanie oś jezdni, tak, aby pas rowerowy zachował swą ciągłość (szerokość).

Na wysokości ul. Tramwajowej dodany zostanie przejazd rowerowy – być może skusi on użytkowników rowerów publicznych - notorycznych chodnikowców, do poruszania się po jezdni.

Gdyby wszyscy rowerzyści we Wrocławiu zaczęli się nagle poruszać zgodnie z przepisami, czyli po jezdni, a nie po chodnikach, nagle okazało by się, że kierowcy muszą jeździć skupieni i uważać na cyklistów na każdym kroku. A im więcej rowerów na jezdniach, tym bezpieczniej można się po nich poruszać.

Od ul. Wittiga pas rowerowy będzie wydzielony z obecnego, szerokiego pasa ruchu, na którym kierowcy potrafią ustawić korek nawet na dwa rzędy samochodów, zatem miejsca jest całkiem sporo.

Na wysokości wylotu ul. Kopernika dodany zostanie wjazd/zjazd z ciągu pieszo-rowerowego, jako czwarty wylot skrzyżowania. Wylot będzie zaopatrzony, zgodnie z najnowszymi zmianami w Prawie o Ruchu Drogowym, w trójkąt A-7, który znosi zasadę prawej ręki. Skrzyżowanie z ul. Kopernika będzie zapewne przebudowane, gdy powstanie parking przy Hali Stulecia i wyeliminowany zostanie ruch na części ul. Kopernika (o co także zabiegaliśmy już wcześniej).

Na wysokości ul. Wystawowej powstanie specjalny lewoskręt, dla jadących dalej w kierunku wyb. Wyspiańskiego lub kładki za ZOO. Jest to najbardziej dogodne miejsce do przekroczenia osi jezdni ul. Wróblewskiego (doskonała widoczność, dużo miejsca na azyl), testowane zresztą od lat przez rowerzystów ceniących sobie szybkość i jeżdżących po jezdni w kierunku zachodnim.

Od ul. Wystawowej (z której wyeliminowany zostanie też lewoskręt) pas ciągnąć się będzie aż do mostu Zwierzynieckiego; tam, na wlocie obniżony zostanie krawężnik, aby można było wjechać na ciąg pieszo-rowerowy na moście. Jest to de facto realizacja części założeń przewidzianych w projekcie przebudowy ul. Curie-Skłodowskiej, mostu Zwierzynieckiego, Wróblewskiego i Wystawowej.

Przy okazji inwestycji zostaną przeprowadzone także drobne remonty nawierzchni na starej, poniemieckiej drodze rowerowej prowadzącej ruch w kierunku przeciwnym (na wschód), zacieśniony będzie łuk skrętu w ul. Chełmońskiego (spowolnienie ruchu) oraz zlikwidowany zostanie kuriozalny przejazd na wylocie ul. Wittiga, o którym pisaliśmy tutaj.

Projekt zmiany organizacji ruchu tutaj.pdf (6,6 MB)

Radek Lesisz

spacer
kiedy?
Czy wiadomo, co oznacza użyte w tekście określenie "niedługo"? P.

Paveu

nie

radek

Obniżyć szerzej krawężnik
Uważam, że obniżenie krawężnika na przedłużeniu przejazdu rowerowego przy ul.Tramwajowej na długości 2 m to za mało.Tyle to ma sam przejazd. Już dziś dochodzi do sytuacji, że utrudniona jest ewakuacja z przejazdu gdy wjeżdżający na przejazd nie jedzie wzdłuż jego prawej krawędzi. To częste zjawisko gdy się skręca na wąski przejazd i nie patrzy pod koło, a na zbliżające się auta. A co będzie się działo gdy ruch rowerowy kilkukrotnie wzrośnie ? Dlaczego przez jakaś gapę ktoś ma nie zdążyć uciec z przejazdu ? Kierowca jedzie na styk i nie przewiduje ani wysokiego krawężnika ani, że rowerzyści na siebie wpadną. Potrzebne jest minimum 50 cm zapasu z każdej strony.Piesi też tu nie grzeszą rozwagą czy to chodząc po przejedzie czy przechodząc przed przejazdem skracając drogę do przejścia. Inaczej kierowca kalkuluje czas do zakończenia ewakuacji pieszego, a inaczej roweru. Ze względu na większą długość roweru i większą prędkość, łatwiej tu o błąd i o niezmieszczenia się autem na pasie. Często kierowca decyduje się wjechać w rowerzystę, zamiast przekroczyć oś jezdni i pójść na czołowe zderzenie.Ciekawe dlaczego nie zaprojektowano przejazdu przy ul.Wystawowej i przy Mickiewicza. Parę dziesięcioleci tam rowerzyści jeździli po pasach i dalej będą.

benek



ilosc komentarzy: 3
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 04 - 18
 
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 106 |
  1. Tak będzie wyglądał pas rowerowy na Wróblewskiego
  2. Zaproszenie na Wrostro 2012 - 20.04.2012
  3. Rowerowy Ratusz we Wiedniu
  4. Zaproszenie na Bike Maraton, 15.04.2012
  5. Zaproszenie na Bystrzycki Rajd Rowerowy - 1 i 2 maja 2012
  6. Zaproszenie na objazd trasy wrocławskiego Bike Maratonu 1.04.2012
  7. Zaproszenie na Town Hill - wyścig rowerowy ulicami Bystrzycy Kłodzkiej 05.05.2012
  8. Broszury informacyjne UM: Innowacyjne rozwiązania rowerowe
  9. Sprawozdanie z piątego posiedzenia Rady d/s Rozwoju Ruchu Rowerowego
  10. Interwencja w sprawie nawierzchni na nowej ddr wzdłuż Pilczyckiej
  11. Porównanie typowych nawierzchni dróg dla rowerów
  12. Bike Maraton 2012 we Wrocławiu
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa