link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2013 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 105 |
  min min min min min min min min min min min min
01 lutego 2013

Kultura rowerowa po prasku

W dniach 14-18 listopada 2012 roku miało miejsce w Pradze spotkanie Międzynarodowej Akademii Rowerowych Wolontariuszy (VOCA).

Oprócz poznania oblicza Pragi z pozycji siodełka, wizyta dała także okazję do udziału w zjawiskowych happeningach, a także poznanie hot-spotów kultury rowerowej czeskiej stolicy.

Podobnie jak we Wiedniu, środowisko rowerowe wyrasta z i jest osadzone mocno w kulturze alternatywnej.

Hot-spots

1. Headquarters to zlokalizowana na Žižkovie (ul. Bořivojova 67) przestrzeń łącząca trzy projekty pod jedną strzechą: Hot Dog Cycles, Pedal Project i Okolo. Kwatera główna zajmuje dwa lokale: pierwszy to mały sklep i serwis rowerowy połączony z salą koncertowo - wystawienniczo - studyjną, funkcjonującą również jako café/bar. Drugi lokal (na rogu) zajmuje studio projektowe, połączone z przestrzenią wystawienniczą i sklepem specjalizującym się w rowerowych produktach niszowych, często zaprojektowanych właśnie w tym miejscu.

2. Bajkazyl - to powstała w 2010 roku inicjatywa, która początkowo funkcjonowała na nabrzeżu Wełtawy (náplavce), obok Palackého mostu, jako self-serwis (czyli rowerownia), warsztat, wypożyczalnia, no i oczywiście miejsca spotkań oraz wydarzeń rowerowych (filmy, koncerty, suna, etc.).

Od tego czasu incjatywa Bajkazyl rozrosła się i zmieniła miejsce - zapuściła korzenie w innych częściach Pragi: w 2011 roku w słynnej MeetFactory (jako warsztat),  a w 2012 na Žižkovie (Tachovské náměstí 3) - w postaci knajpo-warsztatu rowerowego. Bajkazyl importował się nawet do odległego Ołomuńca.

3. Auto*Mat - to organizacja, które chyba nie trzeba przedstawiać, gospodarz spotkania w Pradze, główny animator wydarzeń rowerowych w stolicy, takich jak Masa Krytyczna (Cyklojízda), festiwal Zažít město jinak, czy akcja Rowerem do pracy. Siedziba Auto*Matu znajduje się obecnie również w dzielnicy Žižkov (ul. Bořivojova 108).

Podczas wizyty mieliśmy okazję wziąć udział w listopadowej międzynarodowej masie krytycznej (z racji obecności przedstawicieli różnych narodowości na spotkaniu VOCA) - zdjęcia z tego wydarzenia i z odwiedzin we wcześniej wymienionych miejscach tutaj:

,

Smetanovo nábřeží

Wizyta w Pradze dała też niecodzienną okazję do uczestnictwa w "demonstracji". 17 listopada to w Czechach rocznica upamiętniająca Aksamitną Rewolucję - obchodzona jest tu jak dzień niepodległości. To narodowe święto jest - jak wszędzie, również pretekstem do różnego rodzaju wystąpień społecznych i politycznych. Jak bardzo jednak różni się owo czeskie świętowanie i demonstrowanie od świętowania i demonstrowania niepodległości po polsku, mogliśmy przekonać się na własne oczy - biorąc udział jako część ekipy Auto*Matu w ogromnym, radosnym kolorowym korowodzie różnych inicjatyw społecznych.

Tematem happeningu, który przygotowali na tą okazję członkowie Auto*Matu, była od dawna postulowana kwestia przemiany nabrzeża Bedřicha Smetany (Smetanovo nábřeží) na strefę pieszą - usunięcia ruchu samochodowego z tego miejsca. Na tą okazję Bedřich Smetana zamknięty został w symbolicznej klatce, ciągniętej przez postacie z samochodami zamiast głów. Kompozytor co chwila wykrzykiwał ,,Svobodu!!!'', czego tłumaczyć chyba nie trzeba. Fotorelacja:

 

Auto*Mat już wcześniej urządzał happeningi nawołujące do zamknięcia dla aut nabrzeża Bedřicha Smetany - za każdym razem przypominając o obietnicy stworzenia tutaj strefy pieszej, złożonej przez (byłego) mera Pragi, Pawła Bema. W dniu 30 sierpnia 2011 roku Auto*Maci zorganizowali "uroczyste otwarcie strefy pieszej" wraz z konferencją prasową, z okazji przywrócenia ruchu samochodowego po remoncie nabrzeża. Fotorelacja:

txt, video: Radek Lesisz
foto: Radek Lesisz, Tomáš Cach

* * *

Materiał powstał na podstawie wizyty w Pradze w ramach projektu Volunteers of Cycling Academy (VOCA) prowadzonego przez Stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Projekt VOCA jest realizowany w ramach programu "Uczenie się przez całe życie – Grundtvig" i finansowany ze środków Unii Europejskiej.



ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 04 - 25
 
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 105 |
  1. List otwarty do Macieja Bluja: są propozycje, potrzeba teraz woli politycznej
  2. Kolejne interwencje w sprawie nawierzchni ddr na ul. Pilczyckiej
  3. List otwarty do Macieja Bluja: gratulujemy odważnego głosu
  4. Zaproszenie do Dolnośląskiego Centrum Rowerowego na pożegnanie zimy
  5. Plany UM na rok 2013 - relacja z Rozmów Cyklicznych
  6. Błędy organizacji ruchu na BŁD
  7. Nowa przeprawa Łany – Siechnice (wschodnia okrężnica Wrocławia)
  8. Kultura rowerowa po prasku
  9. Eltis - bank wiedzy wiedzy o transporcie i mobilności w miastach Europy
  10. Zaproszenie na Rozmowy Cykliczne o planach miasta na 2013 rok
  11. Międzynarodowa Akademii Rowerowych Wolontariuszy w Pradze - relacja
  12. Co Ty możesz zrobić z nieodśnieżonymi trasami rowerowymi?
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa