link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2013 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 105 |
  min min min min min min min min min min min min
17 września 2013

Wrocławskie Śniadania Rowerowe

Czegoś tak fajnego, na tak dużą skalę we Wrocławiu jeszcze nie było. Z okazji trwającego tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności ruszyła właśnie najbardziej pozytywna akcja rowerowa w historii Wrocławia - Rowerowe Śniadania. Rowerzyści poruszający się w tym tygodniu rowerem przez centrum częstowani są przez innych rowerzystów pożywnym posiłkiem.

Punkt wydawania poczęstunków zmienia się każdego dnia, tak aby z posiłku mieli szansę skorzystać rowerzyści nadjeżdżający do centrum z różnych stron miasta. Akcja rozpoczęła się w poniedziałek na skrzyżowaniu Swobodnej z Powstańców Śląskich i spotkała się z fantastycznym odbiorem wśród jej adresatów.

Śniadania rozdawane między 7.00 a 9.00 w następujących miejscach:

  • 16.09 poniedziałek: Powstańców Śląskich / Swobodna
  • 17.09 wtorek: pl. Jana Pawła II / Sokolnicza
  • 18.09 środa: Skrzyżowanie ul. św. Ducha i Piaskowej (przy bulwarze Dunikowskiego i Hali Targowej)
  • 19.09 czwartek: Plac Uniwersytecki
  • 20.09 piątek: Plac Grunwaldzki  (fontanna przy m. Grunwaldzkim / wyb. Wyspiańskiego)

Rowerzyści otrzymują śniadania za to, że są rowerzystami

Celem akcji jest coś więcej niż tylko miły, pozytywny gest wobec osób, którzy wybrali tego dnia rower.  Chodzi o to, aby zaakcentować to, że zjawisko masowej obecności rowerzystów na ulicach miasta jest czymś absolutnie pozytywnym. Kilkadziesiąt tysięcy rowerzystów jeżdżących dziś po Wrocławiu to bardzo konkretne korzyści dla miasta. To mniejsze korki, mniejszy hałas i czystsze powietrze dla wszystkich Wrocławian. Warto podkreślać te oczywiste z pozoru prawdy, bo na co dzień często o tym zapominamy, a ruch rosnących rowerowy zbyt często wzbudza różne negatywne emocje.

Ci, którzy wybierają rower jako codzienny środek komunikacji zmieniają miasto na lepsze. Korzysta na tym każdy. Więcej rowerów na ulicach to lepsza jakość życia tych co ich używają i nie używają. Warto podziękować rowerzystom za ich wybór bo robią coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Urząd Miasta szacuje, że każdego dnia nawet 30 tysięcy mieszkańców wybiera rower jako środek transportu. Każdy z pewnością zgodzi się, że dodatkowe samochody w tej liczbie spowodowałyby całkowity paraliż na drogach miasta.

Akcja śniadaniowa jest elementem większej idei i wpisuje w bardzo popularne w całej Europie obchody Tygodnia Mobilności (rozszerzona forma Europejskiego Dnia bez Samochodu). W tygodniu  tym miliony obywateli miast europejskich wysiadają z samochodu i zmieniają swój sposób poruszania się, a władze tysięcy miast uczestniczących w obchodach robią wszystko żeby ich do tego zachęcić. Znów chodzi tu o coś znacznie większego niż o jednorazowe gesty. Chodzi o uświadomienie obywatelom prostej prawdy, że miasto, w którym jest za dużo samochodów, umiera. Bez popularności tej wiedzy w społeczeństwie nie ma bowiem mowy o wprowadzaniu pozytywnych zmian. Kierowcy muszą zdać sobie sprawę, że obiektywnie, ze względu na ograniczoną przestrzeń nie możliwości udostępnienia centrum każdemu, kto chce wjechać tam samochodem. Bez tego będą oprotestowywać każdą pozytywną zmianę polegająca na odebraniu im przywilejów na rzecz bardziej efektywnych, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na przestrzeń, środków transportu. Bez świadomości społecznej nie da się wybrnąć z paraliżu komunikacyjnego. Trochę szkoda, że Wrocław jako miasto nie bierze oficjalnie udziału w obchodach, i że inicjatywa jest znów po stronie organizacji pozarządowych. Współpracując z obywatelami łatwiej byłoby przeprowadzać konieczne zmiany.  



Oprócz śniadań Wrocławska Inicjatywa Rowerowa przygotowała w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności jeszcze inne wydarzenia, na które zapraszamy:

  • W środę 18 września o godzinie 16 w EkoCentrum na Nadodrzu (św. Wincentego 25a) odbędzie się otwarty panel dyskusyjny na temat transportu intermodalnego z udziałem ekspertów akademickich, urzędników miejskich oraz zainteresowanych mieszkańców miasta.
  • W sobotę 21 września odbędzie się wesoła parada rowerowa ulicami miasta.

Zdjęcia:

Poniedziałek

Wtorek

Wtorek i środa

Środa

Czwartek

Piątek


Kontakt:

Aleksander Obłąk 504 868 973
Jakub Nowotarski 600 892 720

Sponsorzy

Maciejowy Sad
Nextbike Polska
Central Cafe
Cafe Rozrusznik
Habibi Food
Cafe Targowa
Najadacze.pl


 

Machina Organika
Tu i Tera Cafe

 

Partnerzy

Fundacja EkoRozwoju
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne
Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia
Wrocław Cycle Chic blog
EkoCentrum Wrocław

Projekt “Twój ruch - wybierz rower! ”realizowany jest przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach kampanii Do The Right Mix.

spacer
Wrocław jako miasto nie bierze oficjalnie udziału w obchodach
Wydaje mi się że jest to naciągane stwierdzenie. Wydział Transportu UM jest zaangażowany w obchody, inne jednostki także, no i MPK

M

@M
Skoro Wrocław jest taki zaangażowany , to czemu nie zgłosił się do inicjatywy? Może dlatego, że prezydent nie jest zaangażowany i temat jest mu generalnie obcy, może dlatego, że żadnego stałego elementu zmiany miasto nie jest w stanie zaproponować z okazji TM? To, że przewoźnicy się promują wcale mnie nie dziwi, to że transportem zajmuje się wydział transportu również. Szkoda, że politycy nie dali swojej twarzy, to się liczy. A finalnie poważanie dla sprawy zrównoważonego transportu odzwierciedla budżet.

radek

Skoro jednostki miejskie są zaangażowane, to stwierdzenie że Wrocław jest nie zaangażowany jest nieco na wyrost. Czytając ten artykuł można dojść do wniosku że całą imprezę organizuje tylko WIR, a działąń było nieco więcej, i nie tylko organizacje pozarządowe się włączyły. Prosty gest kina NH też się liczy, a nh nie jest organizacją pozarządową ale kine, które jest dotowane przez miasto.

M

@M
Artykuł ma tytuł Wrocławskie Śniadania Rowerowe. Nie słyszałem żeby organizował je ktoś inny oprócz WIRu. Portal zaś nazywa się Rowerowy Wrocław, i, jak sama nazwa wskazuje, informuje o sprawach rowerowych. Tak też się składa, że od paru lat miasto nie organizuje konkursów dla NGO na organizację Tygodnia Mobilności, to co NGO robią, dzieje się zazwyczaj dzięki innym grantodawcom. Co jednak najistotniejsze, inicjatywie tej nie patronuje żaden polityk z wrocławskiego świecznika, brak politycznego utożsamienia się z ideą. Tak więc trudno mówić o angażu magistratu.

radek



ilosc komentarzy: 4
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 04 - 25
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 105 |
  1. Zaproszenie do składania relacji na V Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych
  2. Zaproszenie na rowerowe wydarzenia na Ekojarmarku
  3. Śniadania Rowerowe - podsumowanie i podziękowania
  4. Zaproszenie na przygodowy rowerowy rajd na orientację trasą Twierdzy Wrocław - 29.09.2013
  5. Wrocławskie Śniadania Rowerowe
  6. Zadania do wykonania w Tygodniu Mobilności - konkurs
  7. Zaproszenie na panel dyskusyjny 18.09.2013: Podróże intermodalne – szanse, korzyści, przykłady
  8. 16-22 września - Europejski Tydzień Mobilności we Wrocławiu
  9. Szokujące dane: pieszo niebezpieczniej niż rowerem!
  10. Zaproszenie na I Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w downhillu - 22.09.2013, Czarna Góra
  11. Przewóz rowerów w komunikacji publicznej - odpłatny i nieskoordynowany
  12. Nowy parking rowerowy przy polibudzie do likwidacji
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa