link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2014 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 76 |
  min min min min min min min min min min min min
12 września 2014

Rowerowy Wrocław - projekt nr 269, czyli na co głosować we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim

Projekt Rowerowy Wrocław nr 269 może odmienić to miasto! Wystarczy Twój jeden głos :)

A pozostałe dwa głosy oddaj na projekty nr 384 i 120 :)

 

 

Na czym polega projekt "Rowerowy Wrocław" i dlaczego warto na niego głosować?

“Rowerowy Wrocław” (RW) to projekt zgłoszony do tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO). Otrzymał numer 269 na liście projektów.

#269 zakłada stworzenie wygodnych i bezpiecznych tras rowerowych w centrum miasta. Chodzi szczególnie o luki w systemie tras rowerowych, które powodują, że wielu cyklistów jeździ po chodniku, między pieszymi, ze strachu przed jazdą między samochodami. Proponujemy trasy, których wykonanie sprawi, że ruch w centrum stanie się bezpieczniejszy dla wszystkich. Chodniki zostawmy pieszym, a jezdnię cyklistom i kierowcom do bezkonfliktowego użytkowania.

W centrum Wrocławia notuje się największy ruch rowerowy i jednocześnie brakuje tu najbardziej udogodnień dla rowerzystów. Wszystkie trasy rowerowe jakie prowadzą do centrum, urywają się w mniejszej lub dalszej odległości od serca miasta. Aby Wrocław stał się bardziej przyjazny, sieć tras rowerowych musi zostać uzupełniona o trasy w centrum.

Naszą wizją jest powstanie kluczowych 10 kilometrów tras rowerowych w centrum miasta: na Kazimierza Wielkiego, Nowym Świecie, Ruskiej, Kołłątaja, Piotra Skargi, pl. Dominikańskim, Piłsudskiego, Drobnera i Trzebnickiej. W ten sposób przejazd na rowerze do i z centrum mógłby stać się prostszy, szybszy i bezpieczniejszy. Te 10 kilometrów brakującej dziś infrastruktury to szansa dla wszystkich mieszkańców naszego miasta na całkowicie nową jakość w przemieszczaniu się. Projekt “Rowerowy Wrocław” przewiduje ponadto stworzenie tras rowerowej na ulicy Kamiennej - od Hubskiej do Borowskiej. 

Więcej o projekcie na stronie 10kilometrow.pl

 

Jak to będzie wyglądać?

Przede wszystkim ma być bezpiecznie i wygodnie! Ponieważ w centrum nie ma fizycznie miejsca na wydzielone drogi rowerowe, optujemy za sprawdzonymi w całej Europie rozwiązaniami - pasami dla rowerów. Pasy stanowią część jezdni, po której dziś i tak zobowiązani są poruszać się cykliści. Dzięki pasom rowerowym 1,5 metra szerokości jezdni będzie wydzielone tylko dla nich. Dla samochodów zostaną utrzymane pasy, lecz w odchudzonej formie - dzięki temu auta pojadą wolniej, z przepisową prędkością w mieście max 50km/h (węższy przekrój pasa = wolniejsza jazda, jak uczą podręczniki).

Już za rok na wrocławskich ulicach może pojawić się dodatkowych 10 kilometrów pasów rowerowych! Poniżej prezentujemy wizualizacje wybranych lokalizacji :)

Piotra Skargi i Kołłątaja obecnie:

Piotra Skargi i Kołłątaja po zmianach:

Kazimierza Wielkiego obecnie:

Kazimierza Wielkiego po zmianach:

Ruska obecnie:

Ruska po zmianach:

Trzebnicka obecnie:

Trzebnicka po zmianach:

Piłsudskiego obecnie:

Piłsudskiego po zmianach:

Wizualizacje wykonał arch. Marek Osiński.

 

Na co jeszcze polecamy zagłosować?

W tegorocznym Wrocławskim Budżecie Obywatelskim znalazło się całkiem sporo projektów rowerowych. Nasz - nr 269, skromnie uważamy za najważniejszy :) bo dotyczy centrum Wrocławia, gdzie rowerzyści napotykają od zawsze najwięcej przeszkód.

Jeśli chcesz zagłosować na więcej niż jeden rowerowy projekt, to Wrocławska Inicjatywa Rowerowa poleca dwa kolejne (łącznie masz trzy głosy), które naszym zdaniem są godne Twojego głosu i mają szansę istotnie zmienić rowerową rzeczywistość:

1. Projekt nr 384 Rewitalizacja poniemieckiej drogi rowerowej na ul. Powstańców Śląskich

Chodzi o budowę trasy po stronie wschodniej ul. Powstańców Śląskich; od ronda do Swobodnej. Do dziś istnieje tam poniemiecka droga rowerowa, którą można odratować (Zobacz jak rowerzyści śmigali tu przed wojną!) Dzięki tej inwestycji centrum zostanie znacznie lepiej skomunikowane rowerowo z południem Wrocławia. Jak pokazują badania, na Powstańców Śl. notowany jest największy ruch rowerowy w mieście, stąd potrzeba przysposobienia dla cyklistów także wschodniej strony ulicy.

2. Projekt nr 120 Budowa trasy rowerowej na ul. Awicenny

Bezdyskusyjnie ulica Awicenny jest dziś bardzo nieprzyjazna dla niezmotoryzowanych. Pomimo niedawnego remontu najbardziej niebezpiecznego fragmentu tej ulicy, nie zrobiono tam nic, co mogłoby ułatwić jazdę rowerem (i chodzenie na piechotę). Pisaliśmy o tym w 2011 roku. Dlatego liczymy, że Wrocławianie zagłosują za bezpieczeństwem na Awicenny. Jest duża szansa, że dzięki projektowi zostanie zrealizowana sensowna droga rowerowa, ponieważ ulica przebiega przez szczera pole - ciężko będzie tam coś zepsuć w projekcie :)

 

Jak można zagłosować na projekt "Rowerowy Wrocław"?

WBO to Wrocławski Budżet Obywatelski. W dniach 15-29 września 2014 możesz zdecydować, na co zostanie przeznaczona część budżetu miejskiego. Głosowanie jest bardzo proste:

Kto głosuje?
Ty i ja! Swój głos mogą oddać wszyscy pełnoletni mieszkańcy Wrocławia (i wcale nie jest potrzebny meldunek!). Każdy może zagłosować tylko raz, zaznaczając maksymalnie 3 projekty, bez względu na pulę kosztów (czyli można zagłosować np. na 3 "duże" projekty, za 1,5 mln zł każdy).

Kiedy?
Głosowanie rozpocznie się 15 września i potrwa do 29 września.

Jak oddać głos?
Swój głos można oddać przez Internet lub tradycyjnie, na papierowej karcie do głosowania. 

15 września pojawi się na stronie WBO formularz do głosowania. Jeśli będzie taka możliwość, podamy bezpośredni link do projektu nr 269. Drugim sposobem będzie wypełnienie papierowej karty - tą trzeba będzie wypełnić ręcznie i zanieść do urny. Będą w tym pomagać Ambasadorzy Rowerowego Wrocławia :)

 

Kim są Ambasadorzy Rowerowego Wrocławia?

Jesteśmy ludźmi z wielu różnych środowisk, z różnymi historiami, poglądami, zainteresowaniami. Łączą nas: miasto Wrocław oraz rowery. Czyli Rowerowy Wrocław :) Dlatego właśnie działamy razem.

Wrocław to nasze miejsce. Rower to dla nas więcej niż niedzielna przejażdżka, to nasz transport codzienny. Pragniemy bezpieczeństwa i komfortu nie tylko dla siebie, ale również pieszych i kierowców, którymi też bywamy. Z tego powodu marzy nam się sieć bezpiecznych i wygodnych tras rowerowych w centrum miasta.

Prosimy o Twój głos. Głos, który zmieni miasto na lepsze.



Zagłosuj na projekt “Rowerowy Wrocław” w Budżecie Obywatelskim w dniach 15-29 września i daj zielone światło dla bezpieczeństwa. Zaproś znajomych i krewnych do głosowania.

Jeśli chcesz być jak Ambasadorzy, wydrukuj poniższy obrazek (plik.PDF), zrób sobie z nim zdjęcie, ustaw jako zdjęcie profilowe na Facebooku, zachęć do tego znajomych. A znajdziesz się w zacnym gronie - nasz projekt popierają znani Wrocławianie: Konrad Imiela, Lech Janerka, L.U.C., Ewa Skibińska, Krzysztof Mieszkowski... i inni :) Poprzyj i Ty!

Więcej o Ambasadorach znajdziesz na stronie 10kilometrów.pl

 

 

 

spacer
Rowerowy Projekt
Rowerowy Projekt 269 na TAK

Łukasz Betlewicz



ilosc komentarzy: 1
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 04 - 25
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 76 |
  1. Rusza zbiórka. Rowerowi Ambasadorzy pomogą potrzebującym
  2. Zaproszenie na spotkanie z Marcinem Korzonkiem - o podróży rowerowej po pustyni Gobi - 05.09.2014
  3. Zaproszenie na Niezłe Szprychy – rowerowy chillout 06.09.2014 w Krzywym Kominie
  4. Zaproszenie na niedzielną wycieczkę rowerową z przewodnikiem Szlakiem Odry (07.09)
  5. Zaproszenie na III Kongres Rozwoju Ruchu Rowerowego 22–23.09.2014 r., Warszawa
  6. Pataty i Pomarańcze - rowerem z Casablanki do Cape Town. Spotkanie z podróżnikami rowerowymi 13.09.2014 w EkoCentrum
  7. Rowerowy Wrocław - projekt nr 269, czyli na co głosować we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim
  8. Jak zagłosować w Budżecie Obywatelskim - manual
  9. Tydzień Mobilności 2014 - Miejski Piknik na Świdnickiej, niedziela, 21.09.2014
  10. Nowa Zelandia oraz 4 nogi, 4 łapy i 5 kółek - spotkanie z Dominiką i Tomaszem Macalik, podróżnikami rowerowymi - 25.09.2014, 19h00
  11. Czy rowerzyści muszą bać się tramwajów na ul. Św. Jadwigi?
  12. Relacja z III Kongresu Rozwoju Ruchu Rowerowego
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa