link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2015 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 30 |
  min min min min min min
09 stycznia 2015

Wesprzyj swoim podatkiem RUCH ROWEROWY!

Od maja 2014 r. Wrocławska Inicjatywa Rowerowa jest organizacją pożytku publicznego - co oznacza, że możesz 1% swojego podatku przeznaczyć tym razem bezpośrednio na działania społeczne wspierające rozwój ruchu rowerowego.

Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, aby jazda rowerem po polskich drogach i ulicach była komfortowa i bezpieczna.

Praktyka pokazuje, że żeby tak się stało, potrzebne są działania organizacji pozarządowych. Tam gdzie ich aktywność jest największa, tam mamy największy postęp.

Nie każdy ma czas osobiście się zaangażować, ale prawie każdy może swoim podatkiem te działania realnie wspomóc.

Przekazanie 1% nic nie kosztuje i jest banalnie proste – wystarczy wpisać na swoim PIT-cie, w odpowiedniej rubryce nasz numer KRS: 0000259096

Można użyć też naszego darmowego programu do wypełniania PIT-a >>> POBIERZ.


Dlaczego warto wpłacić procent podatku na Wrocławska Inicjatywę Rowerową?

Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy grupą fajnych ludzi, oddanych całym sercem i rozumem sprawie rowerowej. Działając z przekonania, potrafimy tworzyć skuteczną organizację, która doprowadziła już do bardzo wielu pozytywnych prorowerowych zmian. I to wbrew nazwie, nie tylko na gruncie wrocławskim, ale też na szczeblu regionalnym, a zwłaszcza ogólnopolskim.

Naszą najlepszą rękojmią jest to, co nam się do tej pory udało. W dużej mierze dzięki naszym wysiłkom Wrocław jest obecnie rowerowym championem pośród polskich miast. Jako liderowi ogólnopolskiej sieci organizacji rowerowych „Miasta dla Rowerów” udało się nam skutecznie zainicjować reformę przepisów dotyczących ruchu rowerowego. Od kilku lat prowadzimy unikatowy w Polsce program szkolenia młodych rowerzystów z bezpiecznej jazdy. To tylko niektóre przykłady (więcej poniżej) pozytywnych zmian i działań, przy których maczaliśmy swoje palce ;-).

Dedykując swój procent Inicjatywie, inaczej niż w przypadku Urzędu Skarbowego będziesz miał zatem gwarancję, że cześć Twojego podatku zostanie wykorzystana na sensowne i potrzebne działania. Nasza działalność jest przejrzysta - roczne raporty umieszczamy systematycznie na naszych stronach.   

Dlaczego Twoje wsparcie robi różnicę?

Mimo, że główną energię, która napędza nas do działania jest wspólna idea, do realizacji naszych celów w sposób profesjonalny i na odpowiednio dużą skalę potrzebujemy również funduszy. Sporą część naszych funduszy pozyskujemy w postaci dotacji celowych z różnych funduszy rządowych i międzynarodowych oraz sponsorów i umiemy to robić. Jednakże fundusze takie rządzą się swoimi prawami i zazwyczaj nie finansują całości kosztów, prawie zawsze wymagają wkładu własnego. Posiadanie wkładu własnego, nawet małego, którym organizacja może swobodnie dysponować, otwiera bardzo duże możliwości pozyskania o wiele większych środków Twój wkład będziemy umieli pomnożyć!

Cezary Grochowski

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa
Nasz darmowy program do wypełniania PIT'a.
 


:: W rozwinięciu:

Dlaczego warto wspierać ruch rowerowy?

Powodów jest sporo. Nie chodzi tylko o to, że był to temat w Polsce przez władze zaniedbywany. Przede wszystkim większej liczby rowerzystów na ulicach bardzo potrzebują nasze miasta!

Polskie miasta, choć nie każdy ma tego świadomość, mają za dużo samochodów (więcej w przeliczeniu na mieszkańca od wielu zachodnioeuropejskich). Każdy z nas doświadcza codziennie korków ulicznych, hałasu i oddycha zatrutym powietrzem. A przecież nie każdy zmuszony jest obiektywnymi okolicznościami zawsze i wszędzie jeździć samochodem. Gdy kilka – kilkanaście procent ludzi przesiądzie się na rowery wszyscy odetchniemy z ulgą. Zmiana taka jest realna i będzie od razu odczuwalna.

To, że mieszkańcy najnowocześniejszych miast świata masowo przesiedli się na rowery ma bardzo racjonalne przesłanki! Zanieczyszczenie i brak ruchu jest powodem bardzo wielu groźnych chorób. Wydatki na leczenie i przedwczesna śmierć to ogromne koszty społeczne. Oczywiście można zajmować się skutkami problemu – np. pomocą chorym, czyli upraszczając ofiarom zanieczyszczonego środowiska i braku ruchu (też ważne!). My jednak proponujemy postawienie na usuwanie przyczyn - postawienie na zdrowsze życie dzięki stworzeniu warunków do bezpiecznej i wygodnej jazdy rowerem.
 

:: Więcej o wybranych osiągnięciach:

Wrocław liderem rowerowym w Polsce

Dzięki naszym działaniom doszło ustanowienia we Wrocławiu instytucji oficera rowerowego i uchwalenia polityki rowerowej, co zaowocowało sporymi zmianami w zakresie poprawy jakości wrocławskich tras rowerowych i wzrostem tempa ich powstawania. Sukces wrocławskiego oficera, który widać gołym okiem w postaci najwyższej w kraju liczby rowerzystów na ulicach spowodował, że podobne stanowiska ma obecnie wiele miast w Polsce.

Ostatnio, przed wyborami samorządowymi, dzięki naszej inicjatywie Prezydent Dutkiewicz publicznie i pisemnie zobowiązał się, że Wrocław przeznaczy na trasy rowerowe w ciągu najbliższych czterech lat 100 mln złotych  - będziemy mieli jeden z najwyższych budżetów w kraju, choć w poprzedniej kadencji było z tym krucho.

Pro rowerowa reforma polskiego prawa

W 2011 roku udało się nam doprowadzić do bardzo ważnej nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym – dzięki której polscy rowerzyści mają dziś takie same prawa na drodze jak w innych krajach europejskich.

Obecnie jesteśmy bardzo blisko finalizacji kolejnych szalenie istotnych zmian prawnych tj. rozporządzeń rządowych (powiązanych z wcześniej wspomnianą ustawą) regulujących kwestie techniczne powstawania tras rowerowych, które pozwolą na realizację w Polsce nowoczesnych, podnoszących bezpieczeństwo rowerzystów rozwiązań oraz zapobiegać będą powstawaniu  rowerowych ścieżek - bubli (obecnie zmora rowerzystów!) i tym samym marnotrawstwu publicznych środków na ogromną skalę.   

Praktyczne szkolenie młodych rowerzystów z bezpiecznej jazdy

Prowadzimy też unikatowy ogólnopolski program szkolenia młodych rowerzystów Rowerowa Szkoła. Dzięki niemu tysiące dzieci i młodzieży w dużych miastach uczy się praktycznej strony bezpiecznej jazdy na rowerze w ruchu miejskim – nie daje tego przestarzały system szkolenia na kartę rowerową, a efekty w postaci nieprzygotowanych do jazdy rowerzystów spotykamy codziennie na polskich drogach. 

 



ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 04 - 25
 
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa