link_mdr
maxigraviagra
aktualności
2015 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 30 |
  min min min min min min min min min min min min
22 stycznia 2015

30 stycznia 2015 pojedzie Antysmogowa Masa Krytyczna - przyjedź w masce!

Serdecznie zapraszamy na Antysmogową Masę Krytyczną!

W najbliższy piątek odbędzie się pierwsza w 2015 roku Masa Krytyczna. Wyruszamy w trasę 30 stycznia o godz. 18:00 z pl. Bema.

Styczniowy antysmogowy przejazd Masy będzie się odbywał pod hasłem: TAK dla czystego powietrza we Wrocławiu!

Wszyscy na przejazd załóżmy przeciwpyłowe maseczki oraz odpowiednio oświetlmy rowery! Swoim przejazdem zademonstrujemy poparcie dla czystego powietrza we Wrocławiu oraz dla działalności Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – oddolnej inicjatywy na rzecz czystego powietrza!

Wrocław zaliczany jest do pierwszej dziesiątki najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Zamiast mroźnego, czystego powiewu wrocławianie wdychają w zimie smród spalin i pieców węglowych, a spoglądanie na termometr coraz częściej zastępują śledzeniem doniesień o kolejnych zwyżkujących stężeniach trucizn w powietrzu. Wrocławski smog dostarcza do płuc dawkę rakotwórczych substancji odpowiadającą wypaleniu przez każdego mieszkańca średnio 1000 papierosów rocznie.

Wydawało by się, że w tej sytuacji władze miasta powinny robić wszystko, aby w szybkim tempie ograniczać źródła zanieczyszczeń. Jednym ze sposobów stosowanych na zachodzie Europy jest budowanie odpowiedniej infrastruktury i promowanie najbardziej ekologicznego środka transportu jakim jest rower.

Przed wyborami prezydent miasta Rafał Dutkiewicz zadeklarował przeznaczenie 100 milionów złotych na inwestycje rowerowe. Chcemy, żeby za te pieniądze zostały wybudowane trasy rowerowe, które najlepiej przysłużą się do wzrostu ruchu rowerowego. Potrzeb jest bardzo dużo, ale kluczowe są wąskie gardła: ulice Widok, Piaskowa i plac Orląt Lwowskich, gdzie Wrocław musi postawić na rowery, jeśli ten środek transportu ma stanowić realną konkurencję dla samochodów. Pamiętajmy: im więcej rowerów, tym czystsze mamy powietrze! Rower jest pojazdem zeroemisyjnym – nie produkuje trujących spalin!

Na Masie pojedziemy przez miejsca mające istotne znaczenie dla jakości powietrza, które wszyscy wdychamy: miniemy Elektrociepłownię na ul. Kurkowej, do której powinno być podłączonych jak najwięcej mieszkań. Dzięki zamontowanym filtrom groźnie wyglądające kominy zakładu nie stanowią takiego zagrożenia, jak zwykłe kominy w domkach i kamienicach. Dalej, na wyb. Conrada-Korzeniowskiego miniemy automatyczną stację pomiarową zanieczyszczeń powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. To jedyna stacja w mieście, która dostarcza na bieżąco dane na temat kancerogennych pyłów zawieszonych (PM10).

Na zakończenie zapraszamy wszystkich do Ekocentrum (Św. Wincentego 25a), gdzie o godzinie 19:00 rozpocznie się spotkanie na temat Rowerowej Francji organizowane przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową.

Zapraszamy!ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2022 - 01 - 28
 
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 30 |
 1. Ewa Wolak apeluje o poparcie do rowerzystów
 2. VIII Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych „Rowerem ku przygodzie”
 3. Fatalny wypadek rowerzystki na Św. Jadwigi
 4. Rowery w WBO 2016
 5. Północny przejazd pod Mostami Warszawskimi – super rowerowe ułatwienie, niestety z domieszką absurdu
 6. Mamy nowy kawałek fajnego asfaltu na Wybrzeżu Conrada Korzeniowskiego
 7. Rowerem ze Strachocina do centrum – wśród zieleni i bez korków
 8. NIK o budowie trasy rowerowej w Polsce Wschodniej ze środków UE
 9. Rowerem ku przygodzie - VII Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych 12.12.2015
 10. Zgłaszajcie swoje relacje na VII Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych
 11. Pozytywna korba rowerowa dla Ewy Wolak
 12. Jak mogą wyglądać ulice Wrocławia? Chcemy rewolucji!
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa