link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2015 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 30 |
  min min min min min min min min min min min min
14 października 2015

Pozytywna korba rowerowa dla Ewy Wolak

Dziś (14 października 2015 roku ) odbyło się uroczyste wręczenie nagrody Pozytywnej Korby Rowerowej dla najbardziej prorowerowego polityka mijającej kadencji parlamentarnej. Laureatem Nagrody, przyznanej przez ogólnopolską sieć organizacji rowerowych „Miasta dla Rowerów”, działającej w imieniu codziennych użytkowników rowerów, została wrocławska posłanka Ewa Wolak. Nagroda jest wyrazem uznania jej zasług w zakresie dostosowania polskiego prawa dotyczącego ruchu rowerowego do nowoczesnych europejskich standardów.

Dla osób znających temat wybór laureata nie mógł być zaskoczeniem. Ewa Wolak była w kończącej się (i poprzedniej) kadencji Przewodniczącą Parlamentarnej Grupy Rowerowej – czyli grupy posłów i senatorów zrzeszonych w celu wspólnego działania na rzecz ruchu rowerowego. Dzięki niej tematy rowerowe zyskały należną im rangę i zagościły na dobre w Sejmie RP i innych ważnych instytucjach państwowych.
Bardzo wiele udało się dzięki wysiłkowi naszej pierwszej rowerowej parlamentarzystki osiągnąć. Jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu z jej inicjatywy udało się zmienić korzystnie ustawę Prawo o Ruchu Drogowym, co otworzyło drogę do dalszych zmian prawnych. Poprawione zostały przepisy regulujące zasady ruchu rowerowego, wyposażenia rowerów, oraz powstawania infrastruktury dla rowerzystów, a także ustalające nowe zasady organizacji ruchu, zawarte głównie w rozporządzeniach (szczegółowo opisane zostało to już tutaj).

Tym samym zmaterializował się najważniejszy, sformułowany jeszcze  na początku wieku, postulat organizacji rowerowych dotyczący konieczności dostosowania polskiego prawa powiązanego z rowerami do nowoczesnych europejskich standardów. Do sukcesu przyczyniło się w praktyce wiele innych osób, ale niewątpliwie zasługa Ewy Wolak była w tym największa. Udało się jej przede wszystkim doprowadzić do efektywnego dialogu pomiędzy politykami, urzędnikami ministerialnymi, a działaczami organizacji rowerowych, bez udziału których reforma przepisów nie mogłaby się udać.

W uroczystości, która miała miejsce we wrocławskim Ekocentrum, wzięli udział nie tylko lokalni rowerzyści i dziennikarze, ale także inni beneficjenci działań laureatki. Przybyła silna reprezentacja Urzędu Miejskiego Wrocławia z wrocławskim oficerem rowerowym Danielem Chojnackim na czele (zmiany prawne bardzo ułatwiły im realizacje działań), a nawet znany wrocławski kolarz i biznesmen Henryk Charucki (obecnie również członek Rady ds. polityki rowerowej przy Prezydencie Miasta Wrocławia).

Nagrodę wręczył jeden z najbardziej zasłużonych polskich działaczy rowerowych, prezes sieci „Miasta dla Rowerów”  Marcin Hyła. Skomentował  sytuację znamiennym stwierdzeniem: „Jeszcze dekadę temu nikt z nami, rowerzystami nie chciał w ogóle rozmawiać, uważano nas za wariatów i oszołomów. Dziś, dzięki Ewie Wolak, staliśmy się dla rządzących partnerami do rozmowy, zaczęto nas słuchać i szybko okazało się, że zyskują na tym wszyscy”.
Termin wręczenia nagrody celowo został skorelowany z kampanią wyborczą, gdyż jest to dla każdego polityka czas, kiedy szczera wdzięczność wyborców ma szczególna wagę. Chcielibyśmy, aby przykład ten stanowił zachętę dla wszystkich polityków, którzy chcieliby w przyszłości zająć się kwestią rozwoju ruchu rowerowego. Dużo się już udało, ale wciąż jeszcze pozostało bardzo wiele do zrobienia.
Ewie Wolak życzymy sukcesu w wyborach!

Cezary Grochowski
Wrocławska Inicjatywa Rowerowa
„Miasta dla Rowerów”ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 07 - 22
 
Posłanka Ewa Wolak, laureat nagrody
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 30 |
 1. Ewa Wolak apeluje o poparcie do rowerzystów
 2. VIII Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych „Rowerem ku przygodzie”
 3. Fatalny wypadek rowerzystki na Św. Jadwigi
 4. Rowery w WBO 2016
 5. Północny przejazd pod Mostami Warszawskimi – super rowerowe ułatwienie, niestety z domieszką absurdu
 6. Mamy nowy kawałek fajnego asfaltu na Wybrzeżu Conrada Korzeniowskiego
 7. Rowerem ze Strachocina do centrum – wśród zieleni i bez korków
 8. NIK o budowie trasy rowerowej w Polsce Wschodniej ze środków UE
 9. Rowerem ku przygodzie - VII Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych 12.12.2015
 10. Zgłaszajcie swoje relacje na VII Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych
 11. Pozytywna korba rowerowa dla Ewy Wolak
 12. Jak mogą wyglądać ulice Wrocławia? Chcemy rewolucji!
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa