link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2015 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 30 |
  min min min min min min min min min min min min
04 listopada 2016

Fatalny wypadek rowerzystki na Św. Jadwigi

25 października 2016 r. na ul. Św. Jadwigi miało miejsce, fatalne w skutkach, potrącenie rowerzystki przez taksówkę. Zdarzenie to jest bezpośrednim pokłosiem patologicznej sytuacji panującej tam od dłuższego czasu, związanej z przekraczaniem przez kierowców ograniczeń prędkości obowiązujących na tym odcinku. Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta z wnioskiem o pilne rozwiązanie problemu.


Rowerzystka jadąca zgodnie z przepisami ulicą Świętej Jadwigi została potrącona na wysokości ulicy Staromłyńskiej przez taksówkę, która próbowała ją wyprzedzić. Kierujący pojazdem nie zauważył jadącego z naprzeciwka tramwaju i uderzył w rowerzystkę, a następnie uciekł z miejsca wypadku i dopiero nazajutrz zgłosił się na policję.

Tak poważny wypadek nie miał prawa się wydarzać, gdyby kierowca stosował się do panujących na tym odcinku zasad ruchu. Są zatem mocne przesłanki do tego, żeby stwierdzić, że powyższe przykre zdarzenie nie jest wyłącznie pokłosiem chwilowej nieuwagi kierującego, ale skutkiem patologicznej sytuacji, która panuje od dłuższego czasu na tej ulicy.

W związku z tym, że sytuacja wymaga pilnej zmiany, działając w porozumieniu z przyjaciółmi i znajomymi poszkodowanej zwróciliśmy się ze stanowczym apelem do władz miasta wzywającym do niezwłocznego podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów w tym miejscu.

Istnieją bardzo liczne sygnały świadczące o tym, że pomimo wyznaczonej w tym miejscu strefy zamieszkania, mało który kierowca przestrzega obowiązującego w niej ograniczenia prędkości do 20 km/h. Problem ten w szczególności dotyczy kierujących taksówkami oraz samochodami jeżdżącymi tamtędy nagminnie w sposób nielegalny, a także w pewnym stopniu motorniczych tramwajów. Taksówki i jeżdżące nielegalnie samochody w sposób znaczący (nierzadko dwu, trzykrotnie!) przekraczają prędkość na odcinku między Mostem Piaskowym, a Mostami Młyńskimi. Jak widać na przykładzie tego fatalnego w skutkach wydarzenia, problem nie jest związany wyłącznie z subiektywnie odczuwalnym brakiem poczucia bezpieczeństwa osób przejeżdżających tamtędy na rowerze, choć nawet ten powód daje wystarczające przesłanki do podjęcia dziań.


W apelu do władz miasta sugerujemy przeprowadzanie w tym miejscu regularnych i zintensyfikowanych kontroli prędkości oraz sprawdzania czy jeżdżący tamtędy kierowcy mają do tego uprawnienia a nie skracają sobie w nielegalny sposób drogę. Akcja ta powinna być publicznie nagłośniona, w celu osiągnięcia efektu edukacyjnego. Ponadto proponujemy również instalację na ulicy Świętej Jadwigi skutecznych fizycznych środków uspokojenia ruchu. Tylko w taki sposób możliwe jest zmuszenie kierowców do przestrzegania obowiązujących przepisów.


O skutkach naszego wniosku będziemy dalej informować.


Cezary Grochowski

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa

spacer
O jakich fizycznych środkach myślicie ?
Jakie fizyczne środki mają Państwo na myśli ? W związku z ruchem tramwajowym żadne progi hamulcowe nie wchodzą w grę.

Covalusilosc komentarzy: 1
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 06 - 12
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 30 |
 1. Ewa Wolak apeluje o poparcie do rowerzystów
 2. VIII Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych „Rowerem ku przygodzie”
 3. Fatalny wypadek rowerzystki na Św. Jadwigi
 4. Rowery w WBO 2016
 5. Północny przejazd pod Mostami Warszawskimi – super rowerowe ułatwienie, niestety z domieszką absurdu
 6. Mamy nowy kawałek fajnego asfaltu na Wybrzeżu Conrada Korzeniowskiego
 7. Rowerem ze Strachocina do centrum – wśród zieleni i bez korków
 8. NIK o budowie trasy rowerowej w Polsce Wschodniej ze środków UE
 9. Rowerem ku przygodzie - VII Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych 12.12.2015
 10. Zgłaszajcie swoje relacje na VII Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych
 11. Pozytywna korba rowerowa dla Ewy Wolak
 12. Jak mogą wyglądać ulice Wrocławia? Chcemy rewolucji!
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa