link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2007 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 46 |
  min min min min min min min min min min min min
15 maja 2007

Pierwszy Rowerowy Rajd z Polotem w Dolinie Baryczy - relacja


W niedzielę 27 maja w Dolinie Baryczy odbył się pierwszy Rodzinny Rajd z Polotem, połączony z obserwacją przyrody i grą terenową. Impreza była zarazem inauguracją pierwszego w Europie pomarańczowego szlaku turystycznego.

Jeden z punktów startowych znajdował się w Rudzie Żmigrodzkiej, drugi zaś na stacji PKP w Żmigrodzie. Na miejsce startu uczestnicy dojeżdżali pociągami samochodami, lub rowerami.  Wyruszyć na trasę można było w dowolnym, przez siebie wybranym momencie.
Przed wyruszeniem w drogę należało wypełnić specjalną kartę uczestnika.  Pozwalała ona między innymi na uczestnictwo w grze terenowej, dzięki niej można było również wziąć udział w losowaniu nagród, które odbyło się na zakończenie rajdu, w Rudzie Sułowskiej.
Na całej trasie rajdu towarzyszyła nam ekipa telewizyjnego programu "Kowalski i Schmidt", realizowanego wspólnie przez polską telewizyjną "trójkę" i niemiecki kanał RBB. Jest to program społeczno - kulturalny, nadawany po polskiej i po niemieckiej stronie granicy, w dwóch wersjach językowych.
Prezenterzy programu jeździli m.in. efektownym tandemem. Jak się okazało - wbrew obiegowej opinii - umiejętność jazdy na rowerze nie jest nam dana raz na zawsze i jak każda inna wymaga ćwiczenia. Zwłaszcza jeśli jedzie się tandemem, droga jest wąska, a pole tuż, tuż...  :)

Uczestnicy rajdu przemieszczali się małymi grupami. Takie było zresztą główne założenie Rajdu z Polotem: nie miała to być impreza masowa, lecz rozproszona i spokojna. Stąd start z wielu punktów i w różnym czasie, przejazd bez pośpiechu, połączony z podziwianiem przyrody i dzieł ludzi.
Uważnemu rozglądaniu się wokół sprzyjał udział w grze terenowej "Wypatruj niespodziewanych znaków". Na trasie można było odnaleźć dwa takie znaki, których próżno byłoby szukać w kodeksie drogowym. Jeden z nich widać na zdjęciu obok, drugi, z podobizną bociana, znajduje się na początku tekstu. Z tyłu, za znakami,  znajdowały się pieczątki, które należało odbić na swojej karcie uczestnika, jako dowód, że udało się nam znak zauważyć.
Innym wyzwaniem, z jakim zmierzyć się można było na trasie rajdu, były ukryte obok szlaku punkty, w których czekali ornitolodzy. Kto zadał sobie trud ich odnalezienia, mógł do woli korzystać z wiedzy naukowców i zgromadzonych w punktach lornetek, lunet i kluczy do rozpoznawania ptaków. Warto było spędzić tam chwilę czasu, żeby wzbogacić swoją wiedzę o mieszkańcach "ptasiego raju", jakim jest dolina Baryczy.
Niekiedy Rajd z Polotem nieoczekiwanie z rowerowego zmieniał się w... pieszy :)
Jednak takie miejsca, jak to widoczne na zdjęciu, należą na pomarańczowym szlaku do rzadkości. Trasa jest stosunkowo łatwa i niezbyt wymagająca, dzięki czemu idealnie nadaje się do przejazdów całymi rodzinami, a jeśli coś nas zmusza do zejścia z roweru, to najczęściej jest to jakiś szczególnie urokliwy widok lub przyrodnicza osobliwość - w jednym z miejsc tuż przy trasie znajduje się np. okazały dąb, na którym żeruje rzadki kozioróg dębosz.
Tego dnia wszystkie drogi prowadziły do Rudy Sułowskiej, tu bowiem znajdował się punkt końcowy Rajdu z Polotem. Koniec trasy nie oznaczał jednak końca atrakcji. W Rudzie na rowerzystów czekał miedzy innymi wegetariański posiłek. Nadwerężone siły można było zregenerować także relaksując się przy dźwiękach chińskich gongów.
No i oczywiście - w Rudzie Sułowskiej odbyło się również podsumowanie pierwszego Rajdu z Polotem i losowanie nagród. Wygrać można było m.in. koszulki z logo naszego serwisu, płyty z muzyką z doliny Baryczy i przewodniki rowerowe.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Zawada
zawada@barycz.pl



Zapraszamy na Rodzinny Rowerowy Rajd z Polotem w Dolinie Baryczy !



Festiwal Przyloty BARYCZ 2007


Tego jeszcze nie było:
  • rajd rowerowy połączony z obserwacjami przyrody i atrakcyjną grą terenową
  • otwarcie pierwszego w Europie Środkowej pomarańczowego szlaku rowerowego
Czas:
27.05.2007 – niedziela od świtu do zmierzchu

Trasy:

Szlak Rowerowy Doliny Baryczy (pomarańczowy) pomiędzy Żmigrodem, a Miliczem

Warianty trasy:
  • liniowy dla korzystających z pociągów Żmigród PKP – Milicz PKP – szczegóły na ulotce rozdawanej w miejscach startu (patrz poniżej)
  • okrężny dla dojeżdżających samochodami Ruda Żmigrodzka – Ruda Sułowska – Ruda Żmigrodzka – szczegóły patrz mapa
  • dowolny – dla pragnących uczestniczyć w grze terenowej wskazane przejechanie odcinka Staw Leśny – Szwedzka Droga – Niezgoda – Grabówka – Ruda Sułowska
Start:
  1. Stacja Żmigród PKP - punkt startowy czynny od 7:30 do 10:00
    proponowany przyjazd pociągiem o godzinie 7:30 (wyjazd z Wrocławia 6:41) lub o 9:32 (wyjazd z Wrocławia 8:41). Dla Poznaniaków: 6:09 - 8:05 lub 6:51 - 8:19.
  2. Ruda Żmigrodzka - punkt startowy czynny od 9:00 do 12:00
    w przypadku przejazdu trasą dowolną wskazana rejestracja na serwisie www.barycz.pl lub wypełnienie formularza (poniżej)
Kulminacja
Ruda Sułowska:
  • rozstrzygnięcie konkursów i gry terenowej – nagrody w formie m.in. przewodników, okolicznościowych koszulek, unikatowych płyt muzycznych
  • poczęstunek z ekologicznych produktów lokalnych
  • możliwość wykonania unikatowych zdjęć
  • możliwość przejazdu rowerami specyficznymi
  • stoisko z materiałami informacyjnymi,  produktami lokalnymi i pamiątkami
Atrakcje
  • gra terenowa „Szukaj niespodziewanych znaków!”
  • obserwacje przyrodnicze na trasie – przewodnicy z lunetami i lornetkami na trasie
  • degustacje produktów lokalnych, działania ekologiczne
  • inne niespodzianki
Warunki i formuła
  • udział w rajdzie jest bezpłatny
  • formuła rajdu naturalnie rozproszona i spokojna - nie tworzymy masowej imprezy, jedziemy z wielu punktów, w różnym czasie, nie spieszymy się, podziwiamy przyrodę i dzieła ludzi, cieszymy się swoją obecnościa
  • długość najdłuższego wariantu trasy z dworca PKP to 35,4 km
  • warunkiem uczestniczenia w grze terenowej i dodatkowych atrakcjach jest wcześniejsze zgłoszenie się (do dnia 25.05.2007) na stronie internetowej www.barycz.pl lub wypełnienie formularza (poniżej)
  • w rajdzie uczestniczyć mogą również osoby niezgłoszone
  • uczestnicy rajdu zobowiązani są przestrzegać przepisów, w tym przepisów ruchu drogowego, patrzeć uważnie i poruszać  się z rozwagą
  • uczestnicy odpowiedzialni są za stan techniczny swoich pojazdów
  • osoby niepełnoletnie powinny uczestniczyć w rajdzie pod opieką osób dorosłych
  • za wszelkie straty uczestników wypadki spowodowane przez uczestników rajdu odpowiedzialności nie ponosi organizator
Zgłoszenia
Wypełnione na stronie internetowej zgłoszenie do udziału w rajdzie powinno zawierać następujące informacje:
  • imię i nazwisko uczestnika - adres zamieszkania
  • przedział wiekowy (w przypadku wieku poniżej lat 18 imię i nazwisko opiekuna)
  • miejsce i czas startu (wybór opcji)
  • kontakt mailowy – celem potwierdzenia
  • opcjonalnie: miejsce zakończenia przejazdu i kontakt telefoniczny  (dla potrzeb przekazania pilnych informacji o rajdzie)
Uwaga
Dla chętnych: rowerzyści mają możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej w Radziądzu, o godzinach 8:00, 9:30, 11:00 (w przypadku większej reprezentacji - specjalne błogosławieństwo dla cyklistów:)

Powrót
Pociągi (osobowe) powrotne ze Żmigrodu do Wrocławia: 15:39, 16:53, 19:58
Pociąg (osobowy) powrotny z Milicza do Wrocławia: 16:10
Pociągi (osobowe) powrotne ze Żmigrodu do Poznania: 16:04, 17:28, 19:21, 20:04
Pociąg (osobowy) powrotny z Milicza do Poznania: 15:07

Kontakt:
rajd (małpa) barycz.pl
tel: 668 498 432

Materiały
Zarejestrowani uczestnicy otrzymają mapki ze szlakiem, informacjami o sklepach, punktach gastronomicznych, odjazdach pociągów oraz kartę uczestnika umożliwiającą udział w grze terenowej.

Organizatorzy
Organizatorem rajdu jest Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju we współpracy z PTPP „pro Natura” oraz Fundacją Doliny Baryczy.

Formularz zgłoszeniowy

* * *
Projekt jest realizowany w ramach Programu Ekorozwój Doliny Baryczy, prowadzonego wspólnie przez PTPP „pro Natura” i Dolnośląską Fundację Ekorozwoju. Działania  finansowane są  ze środków GEF (Fundusz na rzecze Globalnego Środowiska) oraz środków unijnych, działanie 2.7 „Pilotażowy Program LEADER +”, Sektorowy Program Operacyjny „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich”









ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 04 - 19
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa