link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2007 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 46 |
  min min min min min min min min min min min min
17 września 2007

Europejski Tydzień Mobilności


Ulice dla ludzi - plan obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu i Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu  - Tygodnia Mobilności Wrocław 2007W imieniu organizatora tegorocznych obchodów Tygodnia Mobilności - Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju - serdecznie zapraszamy na Wielką Paradę Rowerową 22 września (sobota) oraz do oglądania plenerowej wystawy fotograficznej „Wybierz rower - rowerzystki i rowerzyści Wrocławia". Szczegóły poniżej.

Relacja z przebiegu obchodów święta: tutaj


IDEA

Hasłem tegorocznej edycji kampanii to "Ulice dla ludzi"

Niesie ono przesłanie, że ograniczenie przestrzeni drogowej dla samochodów może stanowić proekologiczne, wydajne rozwiązanie, dzięki któremu wszyscy mieszkańcy będą mogli prowadzić zdrowszy styl życia bez ograniczania mobilności indywidualnej. Wysoki poziom hałasu, smog, emisje zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych z codziennego ruchu miejskiego w znacznym stopniu przyczyniają się do lokalnego zanieczyszczenia powietrza oraz do globalnego ocieplenia klimatu.

(Ministerstwo Środowiska RP)

Skąd Tydzień Mobilności?

Europejski Dzień bez Samochodu (EDbS) w dniu 22 września obchodzony jest w Europie od 1998 r., a Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) w dniach 16-22 września od 2002 r. Organizacja kampanii odbywa się pod patronatem Dyrekcji Generalnej "Środowisko" Komisji Europejskiej. W inicjatywie tej z roku na rok bierze udział coraz więcej miast – w 2005 r. było to ponad 1400 miast z 40 krajów. Pomysł Dnia Bez Samochodu zrodził się w 1998 roku we Francji, natomiast w 2002 roku ustanowiono formalnie święto pn. Europejski Dzień Bez Samochodu, nad którym pieczę sprawuje Departament Środowiska Komisji Europejskiej. W Polsce, przy merytorycznym i organizacyjnym udziale Ministerstwa Środowiska, Europejski Dzień bez Samochodu jest obchodzony już po raz piąty, natomiast Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu po raz drugi.

Cel imprezy

Celem kampanii jest bezpośrednie zaangażowanie obywateli w działania związane z ochroną środowiska przez promowanie transportu komunikacją miejską jako alternatywy dla indywidualnego transportu samochodowego. Kampania ta ma również na celu promocję nowego podejścia do zagadnień problematyki transportu w miastach, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich poprzez kształtowanie proekologicznych wzorców zachowań oraz popularyzację transportu miejskiego przyjaznego środowisku.

Więcej informacji na temat ogólnoeuropejskiej inicjatywy "Europejski Tydzień Mobilności" można znaleźć na stronie: http://www.mobilityweek-europe.org/


WROCŁAWSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

Wrocław potrzebuje rowerów!

Ruch rowerowy, stając się obok komunikacji zbiorowej i samochodowej  ważnym elementem systemu transportowego miasta mógłby we Wrocławiu, tak jak w podobnych wielkością i klimatem miastach Europy Zachodniej osiągnąć poziom 10-15%. To bardzo konkretną ulga dla naszego, duszącego się w korkach, spalinach i hałasie miasta. W dodatku jest to ulga, którą można osiągnąć szybko i za niewielkie, w porównaniu do kosztów budowy obwodnic, estakad i tuneli, pieniądze. Rowerowy Wrocław jest na wyciągnięcie ręki, a stworzenie Wrocławia przyjazny samochodom bardzo szybko okażę się tylko utopią. I będzie to utopia bardzo kosztowną.

W roku bieżącym po trzeci raz z kolei Wrocław znalazł się w chlubnym kręgu miast organizujących obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Z ramienia miasta organizatorem działań jest, tak jak latach ubiegłych, Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju. Tym razem w ścisłej współpracy z Wrocławską Inicjatywą Rowerową i z pomocą pozostałych organizacji Wrocławskiego Porozumienia Rowerowego, Stowarzyszenia Eko-Unia i Klubu Sportów Wodnych i Rowerowych „Pegaz”.

Dobrze się stało, że po raz kolejny władze miasta doceniły znaczenie tej inicjatywy i zdecydowały się wspomóc jej realizację. Należy w pełni docenić wysiłek i zagazowanie Wydziału Środowiska i Rolnictwa oraz pracowników innych wydziałów zaangażowanych w realizację obchodów święta. Choć oczywiście skala działań wrocławskich jest wciąż dość skromna w porównaniu obchodami święta w miastach europejskich, gdzie na okres święta zamykane są główne ulice w centrum, lub całe ważne fragmenty miasta.

Po co zamykać ulice i utrudniać życie kierowcom?

Ponieważ dopiero w efekcie działań o odpowiednio dużej skali mieszkańcy mają szansę doświadczyć w praktyce jak przyjemny miejscem jest miasto pozbawione choćby ma krótki okres hałasu i spalin produkowanych prze mrowie samochodów. U nas, na działania z większym rozmachem i zamknięcie choćby jednej ważnej ulicy wciąż chyba brakuje odwagi. A byłoby to bardzo wskazane zważywszy, że problemy komunikacyjne, mimo kolejnych inwestycji drogowych są wrocławską pietą achillesową. Coraz dłuższe korki fatalna i pogarszającą się ciągle mobilność mieszkańców  stać się może (a może już jest?) najpoważniejszą bariera rozwojowa naszego pięknego miasta.

Patrząc na przykłady z Europy Zachodniej, trzeba sobie uświadomić że remonty ulicy i budowa obwodnic (choć niewątpliwie potrzebne!) nie rozwiążą ostatecznie problemu korków, tak jak nie uleczy się otyłości przez popuszczanie paska. Centrum Wrocławia ma ograniczona pojemność i więcej aut się tu już po prostu nie wciśnie. Jedyną szansą dla Wrocławia jest transport zrównoważony, w którym należne sobie miejsce ma komunikacja zbiorowa, piesi i rowery, a samochód w ścisłym centrum miasta staje się niechcianym intruzem. Nie ma co dłużej  się obawiać narzekań kierowców, trzeba konsekwentnie pokazywać wymierne korzyści płynące z wprowadzania takich ograniczeń. Nie ma ku temu lepszej sposobności niż inicjatywa Europejskiego Tygodnia Mobilności.


HARMONOGRAM

Czwartek - 20.09.07
Happening uliczny "Wetknij ulotkę w korek"
czas: ok. 15:00, miejsce: korek uliczny w mieście Wrocławiu

Piątek - 21.09.07
Wspólna konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli miasta, m.in. prezydenta Dutkiewicza
czas: 14.00, miejsce (w zależności od pogody): Wyspa Piasek / Ratusz

Sobota - 22.09.07
Wielka Parada Rowerowa
czas: godz. 13:00, start: róg pl. Solnego i Rynku, meta: Wyspa Piasek. Atrakcje: muzyka, bębny, performance, konkurs z nagrodami, ekologiczny i darmowy poczęstunek
oraz przez cały dzień
bezpłatna komunikacja zbiorowa (MPK) dla wszystkich Wrocławian

Niedziela - 23.09.07
Dzień Komunikacji Miejskiej
czas: 11:00 - 16:00, miejsce: Plac Teatralny, atrakcje: wystawa taboru, Parada Tramwajowa

17-23 września
Serdecznie zapraszamy na wystawę plenerową fotografii Macieja Burego p.t.  „Wybierz rower - rowerzystki i rowerzyści Wrocławia". Miejsce: Bulwar Włostowica na Wyspie Piasek.

Pędzący przez Wrocław bez spalin i hałasu rowerzyści, siedząc wysoko na swoich siodełkach, mogą sobie pozwolić na spojrzenie z góry na problemy komunikacyjne dotykające innych użytkowników wrocławskich ulic. Na naszych oczach Wrocław staje się Miastem Rowerowym. Dzieje się tak mimo wszystkich przeszkód, trudności i niebezpieczeństw,  z jakimi musi borykać się człowiek poruszający się rowerem po naszym mieście.

Wbrew stereotypom rower nie jest pojazdem biedoty albo garstki zapaleńców - jako codzienny środek transportu wybierają go ludzie najróżniejsi, młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni, ludzie pracy i „wykształciuchy”, gospodynie domowe i artyści… Nadchodzi moment, w którym ten, wszechobecny już o każdej porze roku pojazd, staje się pełnoprawnym elementem systemu transportowego Wrocławia.

Wystawa zawiera przeszło dwieście fotografii Wrocławian poruszających się na co dzień po miesicie rowerami. Jest to grupa z roku na rok liczniejsza , która stała się zauważalna na ulicach. Według szacunków kilkanaście tysięcy osób (3-6% udziału w ruchu), wybiera rower na co dzień, a nawet  kilkakrotnie więcej używa rower systematycznie do rekreacji.
 
Nie koniec na tym. W podobnych pod względem klimatu i ukształtowania miastach Europy, gdzie polityka władz miejskich jest bardziej przychylna dla roweru niż u nas, ruch rowerowy osiąga poziom kilkunasto procentowy i wyższy. Dla duszącego się spalinach, hałasie i korkach Wrocławia była by to ulga nie do pogardzenia. Wrocław potrzebuje rowerów.

O wyborze roweru nie decyduje żadna ideologia, ani moda – tyko wygoda i  pragmatyzm. Żeby się przekonać trzeba po prostu spróbować. Doskonała okazję dają ku temu wrocławskie obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu i Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności, których wystawa jest częścią

Pozostałe
Obchody Tygodnia Mobilności zainaugurowała wycieczka rowerowa z przyrodnikiem do Lasu Pilczyckiego (w niedzielę, 16.09.07r.) pod hasłem "Las Pilczycki umiera po cichu".

UWAGA!!! Z rowerem za darmo do pociągu w weekend 21-23.09

Jak informuje portal PKP, z okazji obchodzonego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w czasie całego weekendu 21 – 23 września br. pasażerowie pociągów PKP Przewozy Regionalne będą mogli bezpłatnie przewieźć rower. Warunkiem jest posiadanie w trakcie podróży ważnego biletu na przejazd.

Rower można przewieźć w wagonie (przedziale) specjalnie przystosowanym do tego. Jeśli takiego nie ma w składzie pociągu, pojazd należy umieścić w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu. W pociągach elektrycznych rower można wstawić do przedziału przeznaczonego dla podróżnych z większym bagażem ręcznym.

* * *
Kontakt:
Organizator - Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju
Cezary Grochowski – koordynator akcji
cezary@eko.org.pl, tel. 0 691 946 426, 71 344 59 48


Patronat medialny
Radio Traffic 97,8

Współpraca
Portal Rowerowy Wrocław i
Wrocławska Inicjatywa Rowerowa
Współpraca
Klub Sportów Wodnych i Rowerowych PEGAZ
Współpraca
Hufiec ZHP Wrocław Stare Miasto
Sponsor
H20 Serwis
Mecenat
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław
Mecenat
Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandie, Liechtenstein i Norwegie ze srodków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego
   
 


ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2023 - 02 - 06
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa