link_mdr


http://rowery.eko.org.pl/cialis-bez-recepty-hrvatskoj.html
http://rowery.eko.org.pl/viagra-bez-recepty-hrvatskoj.html

aktualności
2008 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 96 |
 9. 97 - 103 |
  min min min min min min min min min min min min
26 października 2008

Zaproszenie na wycieczkę rowerową po trasie Pętli Wielkiej Wyspy

Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju serdecznie zaprasza w najbliższą niedzielę (26 października 2008) na rekreacyjno-edukacyjną wycieczkę rowerową z przewodnikiem po Trasie  "Pętla Wielkiej Wyspy".

Będzie to wyprawa po jednej z najpiękniejszych tras spacerowo-rowerowych we Wrocławiu biegnącej po wałach nadodrzańskich.

Wycieczkę poprowadzi Marcin jakub Korzonek z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, dziennikarz, fotograf podróżnik i redaktor naczelny największego portalu rowerowego wRower.pl - autor trasy i wielki miłośnik tego regionu miasta.

Start: niedziela (26 października) o godz. 10:00 przy przystani Zwierzynieckiej obok Mostu Zwierzynieckiego.

Będziemy jechać po wałach na Grobli Szczytnicko-Bartoszowickiej od Mostu Zwierzynieckiego do Wyspy Opatowickiej. Następnie jadąc szutrową ulicą Folwarczną miniemy Most Bartoszowicki, Swojczycki  oraz Mosty Jagielońskie dojedziemy do północno-zachodniego krańca wyspy. Wzdłuż Starej Odry wjedziemy do Parku Szczytnickiego, który będzie ostatnim bardzo interesującym obiektem na naszej trasie.

Przewidywany czas przejazdu to ok. 4h. Wycieczka odbywa się bez względu na warunki pogodowe. Trasa jest bardzo łatwa i dostępna dla wszystkich rowerzystów bez doświadczenia. Długość wycieczki to zaledwie 15-20 kilometrów.

***

Nazwa „Wielka Wyspa”, choć istniała już wcześniej, upowszechniła się wśród mieszkańców Wrocławia w czasie i po powodzi stulecia w 1997 roku. Mianem tym określa się wyspę na prawym brzegu Odry ukształtowaną w wyniku regulacji rzeki prowadzonej od XVI do XX wieku. Wyspa obejmuje obecne dzielnice: Zacisze, Zalesie, Szczytniki, Dąbie, Sępolno, Biskupin oraz Bartoszowice. Od XVIII wieku, tereny te były urbanizowane jako przedmieścia o charakterze rezydencjalnym i wypoczynkowym. Obecnie funkcja ta jest stale podtrzymywana: w obrębie Wyspy znajduje się Park Szczytnicki, ZOO, tereny wystawowe, Stadion Olimpijski, Hala Stulecia (dawniej: Ludowa) – wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz kąpielisko Morskie Oko. Duża powierzchnia terenów zielonych oraz brak terenów przemysłowych sprawiło, że cały ten obszar jest też nazywany „zielonymi płucami Wrocławia”.

Oto kilka tylko ciekawych obiektów o których opowie przewodnik podczas wycieczki:

 • pięknie odrestaurowany pałacyk na ul. Biegasa
 • Wytwórnia win na ulicy Wiwulskiego
 • stupięćdziesięcioletnia stodoła o konstrukcji ryglowej
 • Zameczek Odrzański - Etablissement Oderschlösschen, w którym warzono kiedyś własne piwo
 • piękny Etablissement Wilhelmshafen
 • Liceum na ul Parkowej - legend mówi że zbudowane na planie swastyki
 • budynki z wystawy z 1920 roku "Wohn- und Werkraum, ausstellung" (WuWA)


Więcej o Trasie  "Pętla Wielkiej Wyspy"  oraz innych rekreacyjnych trasach rowerowych po Wrocławiu opracowanych przez Dolnośląską Fundację Ekorozwoju na zlecenie Gminy Wrocław można przeczytać tutaj


UWAGI ORGANIZACYJNE

Do przejazdu można przyłączyć się i odłączyć w każdym momencie. Wszyscy biorący udział w wycieczce jadą na własną odpowiedzialność. Przejazd odbywa się w większości ścieżkach szutrowych oraz małych lokalnych uliczkach  -   wszystkich obowiązują przepisy ruchu drogowego, a osoby poniżej 18 lat powinny posiadać kartę rowerową.

O poprzedniej wycieczce zorganizowanej przez Dolnośląską Fundację Ekorozwoju można przeczytać tutajilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2021 - 01 - 24
 
fot. M.Korzonek
fot. M.Korzonek
fot. M.Korzonek
fot. M.Korzonek
fot. M.Korzonek
fot. M.Korzonek
 
 
 
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa