link_mdr


http://rowery.eko.org.pl/cialis-bez-recepty-hrvatskoj.html
http://rowery.eko.org.pl/viagra-bez-recepty-hrvatskoj.html

aktualności
2008 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 103 |
  min min min min min min min min min min min min
03 listopada 2008

Masa dla Cezarego - relacja

Ostatnia Masa Krytyczna (31 października 08), była dedykowana wszystkim rowerzystom poszkodowanym i zabitym w wypadkach drogowych, w szczególności zaś Cezaremy Grochowskiemu, który dzień wcześniej został potrącony przez kierowcę-debila (*).

Ta masa była szczególna, nie tylko z uwagi na niedawny wypadek -  takich wypadków są, niestety, tysiące w ciągu roku. Zbiegła się ona bowiem ze świętem zmarłych. Nie sposób było zatem nie uczcić pamięci wszystkich potrąconych i zabitych na drogach rowerzystów. A jest ich znacznie więcej, niż wskazywałby na to poziom natężenia ruchu rowerowego. Rowerzyści bowiem od lat tworzą nadreprezentację w statystykach wypadkowych.

Dlatego też zapaliliśmy znicze pod jedynym w swoim rodzaju pomnikiem rozjechanego rowerzysty na pl. Dominikańskim (to, że jest to akurat pomnik chińskiego rowerzysty z placu Niebiańskiego Spokoju, nie ma tu znaczenia, jest to bowiem symbol wszystkich rozjechancych cyklistów świata, zarówno przez totalitarne czołgi jak i prywatne samochody, które zresztą coraz częściej przypominają właśnie czołgi).

Masa przejechała w liczbie ponad 80 cyklistów przez Sienkiewicza, Jądro Reagana (x2), pl. Społeczny (estakadą) do szpitala przy Traugutta, gdzie pomachaliśmy Cezaremu. Potem masa przejechała na pl. Dominikański gdzie zapalono znicze. I zgodnie z nową świecką tradycją, zamiast minuty ciszy, pamięć ofiar uczczono gromkim, przeciągłym hałasem złożonym z gwizdków, syren, trąbek, dzwonków i gardeł. Nie cisza, lecz hałas - bo tylko tak można zwrócić uwagę na problem, który jest pomijany w mediach i debacie społecznej. Cisza jest tutaj bardzo komfortową sytuacją dla polityków i urzędników. Bez hałasu wokół tematu zagrożenia jakie dotyka rowerzystów na drogach każdego dnia, nic się nie zmieni. Bo większość kolizji jak i samo zagrożenie nie figuruje w statystykach, a my nie mamy zamiaru "produkować męczenników", aby udowodnić swoje racje.

Po masie zakończonej na Rynku odbył się bardzo miły wieczorek filmowy w Utopii (CRK) >>>

(*) Cezary przeszedł dziś operację ręki, głosik ma cieniutki, ale nie traci ducha. Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia!

Radek Lesiszilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2021 - 01 - 24
 
Na Sienkiewicza
Rundka przy szpitalu
Pl. Dominikański
Pomnik rozjechanego rowerzysty
Ul. Stawowa
 
 
 
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa