link_mdr


http://rowery.eko.org.pl/cialis-bez-recepty-hrvatskoj.html
http://rowery.eko.org.pl/viagra-bez-recepty-hrvatskoj.html

aktualności
2009 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 91 |
  min min min min min min min min min min min min
18 maja 2009

Rowerem po ścieżce od poniedziałku do piątku, czyli sposób urzędników na miejsca parkingowe dla aut

W miniony weekend na rowerzystów odwiedzających Park Szczytnicki czekały dwie niespodzianki: zlikwidowano możliwość jazdy rowerem w obu kierunkach jednokierunkową ul. Kopernika oraz zmuszono cyklistów do poruszania się po jezdni ul. Mickiewicza z uwagi na przeznaczenie biegnącej tam ścieżki na... parking dla samochodów.

Ul. Kopernika biegnąca przez Park Szczytnicki, perełkę wśród nielicznych wrocławskich oaz zieleni, została na przełomie 2008/2009 zamieniona na ulicę jednokierunkową. (Tym manewrem zapewniono dodatkowe miejsca parkingowe w samym środku parku, który w każdy weekend był notorycznie rozjeżdżany parkującymi samochodami.) Sytuacja ta jednocześnie uderzyła w rowerzystów. Na skutek naszej interwencji, z początkiem roku dopuszczono tam ruch rowerowy w obu kierunkach (tutaj pisaliśmy o tym wydarzeniu.  Pozostałe zaś interwencje do dziś pozostają bez echa).

W miniony weekend zauważono na Kopernika brak znaków T-22 (nie dotyczy rowerów), co oznacza, że nie można już poruszać się w dwóch kierunkach. Co zaś do parkowania aut, to problemu nie potrafiły zmniejszyć (nie: rozwiązać) nawet obecne na miejscu przez cały weekend służby porządkowe (SM patrolowała nieustannie okolice Hali i ZOO przez cały weekend): ulica Kopernika była zastawiona autami po obu stronach jezdni (foto obok).

I tak, realizuje się na naszych oczach obietnica Dutkiewicza o polepszeniu stanu terenów zielonych (bo o ich powiększeniu, zdaniem prezydenta nie ma mowy, choć postulat ten znalazł się na 4 miejscu w rankingu Pentora). Wygląda na to, że prędzej urzędnicy zamienią na parkingi wszystkie alejki parkowe, niż dojdą do przekonania, że ul. Kopernika powinna zostać zamknięta dla ruchu zmotoryzowanego.


Przedwojenna ścieżka na ul. Mickiewicza, wbrew temu co wskazują mylnie zawieszone znaki C-13 jest ścieżką jednokierunkową (jej szerokość nie przekracza 1,5m, co uniemoliwia bezpieczne mijanie się). Jazda w weekendy tym kawałkiem poniemieckiej infrastruktury („poprawionej” w kilku miejscach przez Polaków) od zawsze była koszmarem. Na kilometrowym odcinku ulicy rozcinającej na pół Park Szczytnicki brak jest jakichkolwiek miejsc postojowych dla aut (za wyjątkiem parkingu przy Ogrodzie Japońskim). Skutkiem tego, co tydzień (a nawet w dni powszednie) na ścieżce parkują raźnie kierowcy (foto obok).

Od niedawna w weekendy mogą to robić już zupełnie legalnie, bez strachu o konsekwencje (choć i wcześniej nie było żadnych).  Wdrożono właśnie nowatorskie rozwiązanie problemu deficytu miejsc parkingowych w okolicy Hali Stulecia: wygospodarowano je na ścieżce rowerowej. Ścieżka jest dla rowerzsytów tylko od poniedziałku do piątku, w weekend jest dla kierowców.

A wszystko to dzieje się w trosce Prezydenta o wystawę w Hali Stulecia oraz multimedialny wytrysk za 20 baniek (wkrótce otwierany), bo inaczej niż autem dojechać na te igrzyska się nie da. Ponieważ wszelkie możliwe powierzchnie już dawno zostały zaanektowane dla aut (np. przedwojenna ścieżka rowerowa wzdłuż ZOO), wybór padł na infrastrukturę rowerową.

Parking na ścieżce obowiązuje w weekendy, kiedy to ruchu rowerowy w mieście przybiera największe natężenie, zwłaszcza wokół terenów zielonych (Wielka Wyspa jest w te dni wręcz „rozjeżdżana” przez rekreacyjnych cyklistów). Ponieważ znak C-13 na Mickiewicza (od Kopernika do Parkowej) nie obowiązuje w weekendy, rowerzyści muszą tedy korzystać z ruchliwej jezdni, gdzie mało kto stosuje się do ograniczeń prędkości.

Wprowadzając legalizację parkowania na ścieżce, magistrat walnie przyczynia się do rozwoju zrównoważonych form transportu (zgodnie z postulatami Polityki Transportowej z 1999 roku), edukowania kierowców, a także realizuje wyrażone przez wyborców (w niedawnej sondzie) potrzeby odkorkowania Wrocławia poprzez promocję ruchu rowerowego oraz życzenie tworzenia nowych tras rowerowych (nr 5 w rankingu Pentora). Jednocześnie należy się spodziewać, iż Urząd Miasta ma w zanadrzu kasę na reparację ścieżki, gdyż takowa nie jest przystosowana do obciążeń powodowanych przez auta.

Radek Lesisz

Zdjęcia z Mickiewicza: Ufoludek na forum Skyscrapercity

Zobacz też: Gazeta Wyborcza #1, Gazeta Wyborcza #2

spacer
Pagibła jedyna ściezka ?
Zdaje się, że podobna sytuacja jest na Wróblewskiego koło zoo. Jeśli tak to Wrocław stracił tak naprawdę jedyną sensowną ścieżkę która prowadziła z Biskupina przez całe miasto aż na Pilczyce. Wszystkie inne ścieżki były pokawałkowane więc musieli pokawałkować te jedyna ciągłą. Myślę że masa krytyczna powinna postawić w weekend rowery na ścieżce tak aby auta nie mogły tam parkować. Można też postawić tam swoje autka na 48 godzin.

benek

można też tak..
...(Bydgoszcz)

radez

@benek, chcesz protestować przez stawianie rowerów na ścieżce rowerowej? Myślę że w weekendy trzeba blokować te drogi gdzie jest obok zablokowana ścieżka. Oczywiście na transparencie musi być napisane dlatego blokujemy jezdnię - bo nie możemy jechać śmieszką...

blas

Możemy blokować ścieżkę legalnie
Możemy blokować drogę ale szybko nas zgarnie policja i ukarze za blokowanie ruchu. Wolno mam tylko przeprowadzać rowery przez przejście dla pieszych przez 15 minut aż się zrobi korek. Natomiast możemy legalnie jeździć po parkingu bo choć tam zlikwidowano ddr to nie zakazano jazdy rowerem. Mamy prawo parkować na parkingu rowery tak jak każdy inny pojazd. Proponuję postawić tam niepotrzebne stare rowery spinając je łańcuchami tak aby samochody musiały parkować na bocznych ulicach. Parkowanie i jazda rowerami na tym parkingu jest legalna więc nie będą mogli nam nic zrobić.

benek

gdakanie
pomysl idiotyczny... jak zwykle pani Ewo Wolak (PO) i oficerze rowerowy ... nic tylko gdakanie.

100 warzysz ? e, nie !ilosc komentarzy: 5
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2021 - 06 - 13
 
Kopernika już bez znaków T-22
Kopernika wjazd od Wróblewskiego
SM w akcji polepszającej chyba tylko samopoczucie
50 metrów dalej - środek Parku
Mickiewicza w dzień powszedni
Mickiewicza przy Parkowej
Powiększenie znaku
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 91 |
 1. 26 czerwca - masa krytyczna rusza z placu Bema
 2. 3750 km w 30 dni - zapowiedź wyprawy rowerowej dookoła Polski
 3. Zaproszenie do udziału we Wrocławskich Piknikach Rowerowych
 4. Święto Wrocławskiego Rowerzysty - bez oficjeli, co nas oleli, ale i tak było super!
 5. ŚWIĘTO WROCŁAWSKIEGO ROWERZYSTY 14 czerwca 2009, pl. Solny 11:00
 6. 5-7.06 - POLISH CYCLE MESSENGER CHAMPIONSHIPS 2009
 7. Rowerem po ścieżce od poniedziałku do piątku, czyli sposób urzędników na miejsca parkingowe dla aut
 8. Zaproszenie na Strachota Bike Stop 24.05.2009
 9. Niech nas nie powstrzymają wysokie krawężniki (07.05.2009) GW
 10. Zaproszenie na alleycat o filiżankę sprawiedliwej kawy - 9 maja
 11. Policja kontra rowerzyści w centrum miasta
 12. Zaproszenie na Masę Krytyczną 24 kwietnia
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa