link_mdr


http://rowery.eko.org.pl/cialis-bez-recepty-hrvatskoj.html
http://rowery.eko.org.pl/viagra-bez-recepty-hrvatskoj.html

aktualności
2009 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 91 |
  min min min min min min min min min min min min
21 września 2009

Europejski Dzień Bez Samochodu 2009

[z ostatniej chwili 21.09.2009, 16:00]

UWAGA!

Jutrzejszy przejazd rowerowy z udziałem Prezydenta rozpocznie się o godzinie 13:00 (pierwotnie: 12:00), z uwagi na zaplanowaną przez Urząd Miejski w tym samym czasie konferencję dotyczącą komunikacji zbiorowej, o czym dowiedzieliśmy się dosłownie przed chwilą ... (nasza propozycja godziny spotkania została wysłana przed sześcioma dniami, a samo zaproszenie przed trzema tygodniami) - bez komentarza.

Prezydent weźmie udział w krótkim przejeździe. Nie będzie niestety uczestniczył w debacie - z braku czasu (czyli standad), jak usłyszeliśmy na dzień przed imprezą. Niemniej, na debacie ma się pojawić dyrektor departamentu Rafał Guzowski, lub jego zastępca Elżbieta Urbanek. A spotkanie z Prezydentem ma odbyć się w "najbliższej przyszłości" - o czym będziemy oczywiście informować.
 


Ważne pytania do Prezydenta z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności!
 

 • Jaka jest przyszłość ruchu rowerowego we Wrocławiu?
 • Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?
 • Kiedy i czy w ogóle będzie się jeździło rowerami po Wrocławiu lepiej?


Przypadający jutro (wtorek, 22 września 2009) Europejski Dzień bez Samochodu jest doskonałym momentem do zastanowienia się na przyszłością alternatywnych środków transportu: komunikacji zbiorowej oraz ruchu rowerowego. A jeśli chodzi o rowery, sytuacja jest bardzo niepokojąca.

Według naszej wiedzy Wrocław nie posiada żadnego długofalowego planu rozwoju komunikacji rowerowej. Dużo mówi się o stojakach, wypożyczalniach (są to tematy mniej ważne), ale wciąż nie wiadomo kiedy rowerzyści będą mogli poruszać się swobodnie po centrum Wrocławia np. na kierunkach: wschód-zachód czy północ-południe. Brak jasno zdefiniowanego planu działania miasta w zakresie tworzenia warunków dla rozwoju ruchu rowerowego jest bardzo poważnym problemem. Bez jasno wytyczonej wizji wszystkie działania będą miały charakter doraźny, prowizoryczny i nie będą miały szansy na efektywność. Żeby osiągnąć sukces trzeba wiedzieć do czego zmierzamy, rozłożyć działania na etapy w czasie, zaplanować odpowiednie fundusze… Tak to się robi w cywilizowanym świecie. Czemu nie może tak być u nas?

Dlatego Prezydent Wrocławia został zaproszony przez rowerzystów do wzięcia udziału we wspólnym przeglądzie wrocławskiej infrastruktury rowerowej i do udziału w debacie o publicznej na temat przyszłości i teraźniejszości ruchu rowerowego w mieście. Choć tym razem wymigał się z debaty, trzymamy za słowo, że do takowej dojdzie w najbliższej przyszłości.

Start wspólnego przejazdu zaplanowany jest na pl. Gołębim o godz. 13:00, Koniec imprezy zakładamy jest na godzinę 15.30, przy czym start debaty planowany jest na około godzinę 14.00.
 


Jak informuje miejski portal, jutro, 22 września możemy przez chwilę poczuć się jak w belgijskim Hasselt i jeździć komunikacją zbiorową bez biletu. Wszystko to w ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu, który jest częścią Europejskiego Tygodnia Mobilności (ETM).

Obchodzony w całej Europie Tydzień Mobilności (ETM) jest wielką międzynarodową akcją na rzecz popularyzacji zrównoważonego transportu i budowania świadomości społecznej w zakresie ujemnych skutków motoryzacji i konieczności ograniczania ruchu samochodowego w miastach. Hasłem tegorocznej kampanii ETM jest: "Popraw KLIMAT swojego miasta". Niestety, mylą się ci, którzy myślą, że darmowa komunikacja to element tej europejskiej kampanii.

Wrocław
w tym roku wyłamał się z 6-letniej tradycji organizowania obchodów ETM (zwanego też Europejskim Tygodniem Zrównoważonej Mobilności) - miasto nie ogłosiło konkursu na organizację święta oraz nie zgłosiło się do kampanii, w której uczestniczy 1670 miast z całego świata, w tym 126 z Polski.

Podarowanie wrocławianom darmowej komunikacji jest jedynie symbolicznym gestem, który de facto władz miasta nic nie kosztuje, za to wygląda ładnie. I niewiele ponad to. Bo za tym gestem nie poszła nawet rzetelna kampania informacyjna: po co te darmowe przejazdy?

(Przypomnijmy, że darmowa komunikacja, to jeden z elementów całego ciągu wydarzeń promujących zrównoważoną komunikację w trakcie Tygodnia Mobilności. We Wrocławiu tradycja darmowego MPK została zapoczątkowana w 2005 roku – dzięki staraniom ówczesnego organizatora obchodów ETM – Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju.)

Niemniej, my nie rezygnujemy.

Jutro, 22 IX 2009 zapraszamy wszystkich zroweryzowanych (i nie tylko) wrocławian na godzinę 12:00 do Rynku. Tamże oczekiwany jest przez nas zroweryzowany Prezydent, który obiecał wziąć udział w organizowanym przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową przejeździe rowerowym przez miasto.

Trasę zaplanowaliśmy krótką (ze względu na obowiązki urzędującego Prezydenta): Rynek, Kuźnicza, pl. Uniwersytecki, m. Uniwersytecki, Drobnera, Łokietka, Trzebnicka, Probusa, Jedności Narodowej, Wyszyńskiego, Nowowiejska. Przejazd odbywa się na zasadach ogólnych: każdy uczestnik jest odpowiedzialny za siebie.

Na zakończenie przejazdu planujemy odbyć z Prezydentem debatę o problemach rowerzystów w mieście (tutaj lista przedstawionych do poruszenia tematów). Choć ciągle nie dostaliśmy oficjalnego potwierdzenia o udziale Prezydenta w debacie, zapraszamy wszystkich chętnych do Domu Edyty Stein (Nowowiejska 38) na godzinę ok. 13:00.

Debata będzie okazją do podsumowania i publicznej ewaluacji działań władz miejskich w zakresie polityki rowerowej w okresie ostatnich 2 lat, jakie minęły od ostatniego spotkania Prezydenta z rowerzystami, które miało miejsce 7 sierpnia 2007 roku  (padło na mim bardzo wiele istotnych ustaleń np. o powołaniu stanowiska oficera rowerowego), także do rzetelnej rozmowy na temat przyszłości ruchu rowerowego we Wrocławiu. Spodziewamy się z ust prezydenta odpowiedzi na pytania (zestaw tutaj), na które, z racji na ograniczonych charakter swoich kompetencji nie jest w stanie odpowiedzieć Oficer Rowerowy.


Radek Lesisz

spacer
sztuka walki
Mozna bylo sie tego spodziewac: urzad wiedzac ze nie ma szans w starciu na polu rowerowym, do konca utrzymywal organizatorow w niepewnosci, zeby tego samego dnia i o tej samej porze zaplanowac swoja wlasna impreze - konferecje o KZ ktora ma za zadanie zagluszyc niewygodne prawdy o ruchu rowerowym w naszy miescie. Nic, tylko sie uczyc, uczyc, uczyc, zeby potem jednym ciosem powalic sk***synow! :)

rowerek boboilosc komentarzy: 1
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2021 - 01 - 24
 
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa