link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2009 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 91 |
  min min min min min min min min min min min min
21 września 2009

Europejski Dzień Bez Samochodu 2009

[z ostatniej chwili 21.09.2009, 16:00]

UWAGA!

Jutrzejszy przejazd rowerowy z udziałem Prezydenta rozpocznie się o godzinie 13:00 (pierwotnie: 12:00), z uwagi na zaplanowaną przez Urząd Miejski w tym samym czasie konferencję dotyczącą komunikacji zbiorowej, o czym dowiedzieliśmy się dosłownie przed chwilą ... (nasza propozycja godziny spotkania została wysłana przed sześcioma dniami, a samo zaproszenie przed trzema tygodniami) - bez komentarza.

Prezydent weźmie udział w krótkim przejeździe. Nie będzie niestety uczestniczył w debacie - z braku czasu (czyli standad), jak usłyszeliśmy na dzień przed imprezą. Niemniej, na debacie ma się pojawić dyrektor departamentu Rafał Guzowski, lub jego zastępca Elżbieta Urbanek. A spotkanie z Prezydentem ma odbyć się w "najbliższej przyszłości" - o czym będziemy oczywiście informować.
 


Ważne pytania do Prezydenta z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności!
 

 • Jaka jest przyszłość ruchu rowerowego we Wrocławiu?
 • Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?
 • Kiedy i czy w ogóle będzie się jeździło rowerami po Wrocławiu lepiej?


Przypadający jutro (wtorek, 22 września 2009) Europejski Dzień bez Samochodu jest doskonałym momentem do zastanowienia się na przyszłością alternatywnych środków transportu: komunikacji zbiorowej oraz ruchu rowerowego. A jeśli chodzi o rowery, sytuacja jest bardzo niepokojąca.

Według naszej wiedzy Wrocław nie posiada żadnego długofalowego planu rozwoju komunikacji rowerowej. Dużo mówi się o stojakach, wypożyczalniach (są to tematy mniej ważne), ale wciąż nie wiadomo kiedy rowerzyści będą mogli poruszać się swobodnie po centrum Wrocławia np. na kierunkach: wschód-zachód czy północ-południe. Brak jasno zdefiniowanego planu działania miasta w zakresie tworzenia warunków dla rozwoju ruchu rowerowego jest bardzo poważnym problemem. Bez jasno wytyczonej wizji wszystkie działania będą miały charakter doraźny, prowizoryczny i nie będą miały szansy na efektywność. Żeby osiągnąć sukces trzeba wiedzieć do czego zmierzamy, rozłożyć działania na etapy w czasie, zaplanować odpowiednie fundusze… Tak to się robi w cywilizowanym świecie. Czemu nie może tak być u nas?

Dlatego Prezydent Wrocławia został zaproszony przez rowerzystów do wzięcia udziału we wspólnym przeglądzie wrocławskiej infrastruktury rowerowej i do udziału w debacie o publicznej na temat przyszłości i teraźniejszości ruchu rowerowego w mieście. Choć tym razem wymigał się z debaty, trzymamy za słowo, że do takowej dojdzie w najbliższej przyszłości.

Start wspólnego przejazdu zaplanowany jest na pl. Gołębim o godz. 13:00, Koniec imprezy zakładamy jest na godzinę 15.30, przy czym start debaty planowany jest na około godzinę 14.00.
 


Jak informuje miejski portal, jutro, 22 września możemy przez chwilę poczuć się jak w belgijskim Hasselt i jeździć komunikacją zbiorową bez biletu. Wszystko to w ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu, który jest częścią Europejskiego Tygodnia Mobilności (ETM).

Obchodzony w całej Europie Tydzień Mobilności (ETM) jest wielką międzynarodową akcją na rzecz popularyzacji zrównoważonego transportu i budowania świadomości społecznej w zakresie ujemnych skutków motoryzacji i konieczności ograniczania ruchu samochodowego w miastach. Hasłem tegorocznej kampanii ETM jest: "Popraw KLIMAT swojego miasta". Niestety, mylą się ci, którzy myślą, że darmowa komunikacja to element tej europejskiej kampanii.

Wrocław
w tym roku wyłamał się z 6-letniej tradycji organizowania obchodów ETM (zwanego też Europejskim Tygodniem Zrównoważonej Mobilności) - miasto nie ogłosiło konkursu na organizację święta oraz nie zgłosiło się do kampanii, w której uczestniczy 1670 miast z całego świata, w tym 126 z Polski.

Podarowanie wrocławianom darmowej komunikacji jest jedynie symbolicznym gestem, który de facto władz miasta nic nie kosztuje, za to wygląda ładnie. I niewiele ponad to. Bo za tym gestem nie poszła nawet rzetelna kampania informacyjna: po co te darmowe przejazdy?

(Przypomnijmy, że darmowa komunikacja, to jeden z elementów całego ciągu wydarzeń promujących zrównoważoną komunikację w trakcie Tygodnia Mobilności. We Wrocławiu tradycja darmowego MPK została zapoczątkowana w 2005 roku – dzięki staraniom ówczesnego organizatora obchodów ETM – Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju.)

Niemniej, my nie rezygnujemy.

Jutro, 22 IX 2009 zapraszamy wszystkich zroweryzowanych (i nie tylko) wrocławian na godzinę 12:00 do Rynku. Tamże oczekiwany jest przez nas zroweryzowany Prezydent, który obiecał wziąć udział w organizowanym przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową przejeździe rowerowym przez miasto.

Trasę zaplanowaliśmy krótką (ze względu na obowiązki urzędującego Prezydenta): Rynek, Kuźnicza, pl. Uniwersytecki, m. Uniwersytecki, Drobnera, Łokietka, Trzebnicka, Probusa, Jedności Narodowej, Wyszyńskiego, Nowowiejska. Przejazd odbywa się na zasadach ogólnych: każdy uczestnik jest odpowiedzialny za siebie.

Na zakończenie przejazdu planujemy odbyć z Prezydentem debatę o problemach rowerzystów w mieście (tutaj lista przedstawionych do poruszenia tematów). Choć ciągle nie dostaliśmy oficjalnego potwierdzenia o udziale Prezydenta w debacie, zapraszamy wszystkich chętnych do Domu Edyty Stein (Nowowiejska 38) na godzinę ok. 13:00.

Debata będzie okazją do podsumowania i publicznej ewaluacji działań władz miejskich w zakresie polityki rowerowej w okresie ostatnich 2 lat, jakie minęły od ostatniego spotkania Prezydenta z rowerzystami, które miało miejsce 7 sierpnia 2007 roku  (padło na mim bardzo wiele istotnych ustaleń np. o powołaniu stanowiska oficera rowerowego), także do rzetelnej rozmowy na temat przyszłości ruchu rowerowego we Wrocławiu. Spodziewamy się z ust prezydenta odpowiedzi na pytania (zestaw tutaj), na które, z racji na ograniczonych charakter swoich kompetencji nie jest w stanie odpowiedzieć Oficer Rowerowy.


Radek Lesisz

spacer
sztuka walki
Mozna bylo sie tego spodziewac: urzad wiedzac ze nie ma szans w starciu na polu rowerowym, do konca utrzymywal organizatorow w niepewnosci, zeby tego samego dnia i o tej samej porze zaplanowac swoja wlasna impreze - konferecje o KZ ktora ma za zadanie zagluszyc niewygodne prawdy o ruchu rowerowym w naszy miescie. Nic, tylko sie uczyc, uczyc, uczyc, zeby potem jednym ciosem powalic sk***synow! :)

rowerek boboilosc komentarzy: 1
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2023 - 10 - 04
 
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 91 |
 1. Zaproszenie do udziału w I Wrocławskich Spotkaniach Podróżników Rowerowych 5 XII 2009
 2. Jeleniogórska - czy nieobowiązkowy ciąg pieszo-rowerowy jest możliwy?
 3. Kopernika pozostanie bez T-22
 4. Zaproszenie na masę krytyczną z petycją 25 IX 2009
 5. EDBS 2009: kompromitacja władz Wrocławia. Rafał Dutkiewicz nie lubi rowerzystów
 6. Europejski Dzień Bez Samochodu 2009
 7. Nasze bolączki, czyli propozycje na 22 IX
 8. Zaproszenie na Piknik Rowerowy 19 IX
 9. MI: "nie" dla pasów rowerowych w jezdni
 10. Zaproszenie na I Franciszkański Rajd Rowerowy szlakiem rycerstwa Henryka Pobożnego 11-13 IX
 11. Zielone światło dla rowerów (emetro.pl)
 12. Interwencje: Ślężna, Lotnicza, Legnicka
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa