link_mdr


http://rowery.eko.org.pl/cialis-bez-recepty-hrvatskoj.html
http://rowery.eko.org.pl/viagra-bez-recepty-hrvatskoj.html

aktualności
2009 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 91 |
  min min min min min min min min min min min min
29 października 2009

Powstało małe rondo na Szybowcowej

Z przyjemnością odnotowujemy powstanie przyjaznego dla rowerów rozwiązania drogowego - małego ronda na ul. Szybowcowej.

Przy przebudowie odcinka ul. Szybowcowej przy DH Astra wybudowane zostało małe rondo. Choć zapewne nie stworzono go z myślą o rowerzystach, to dużo oni na tym skorzystają – małe ronda są bowiem elementem infrastruktury przyjaznej rowerom.

Ronda są OK, bo służą uspokajaniu ruchu (wymuszają zmniejszenie prędkości) i eliminują lewoskręt – najbardziej niebezpieczny manewr na jezdni, który jest przyczyną wielu wypadków z udziałem rowerzystów, jak wskazują statystyki. A małe ronda są WIELCE OK, bo jechać się szybko na nich nie da, bo są jednopasmowe (zgodnie z polskimi przepisami  mają średnicyę zewnętrzną od 22 do 45 m) i nie da się na nich wyprzedzać, ani zajeżdżać drogi rowerzyście przy opuszczaniu ronda.

Stąd o tego typu rozwiązaniach mówi się, że pełnią rolę „niewidzialnej infrastruktury rowerowej”, podobnie jak ulice o ruchu uspokojonym, gdzie nie buduje się ścieżek, tylko zabiegami technicznymi (przewężenia, esowanie toru jazdy, progi, etc.) realnie spowalnia ruch kołowy. W Berlinie 70% sieci drogowej stanowią właśnie strefy ruchu uspokojonego. U nas strefy „tempo 30” stanowią najczęściej fikcję.

Choć małych rond jest we Wrocławiu tyle co na lekarstwo, liczymy, że przybywać ich będzie coraz więcej i szybciej. Potrzebnych lokalizacji można wskazać bardzo wiele. Małe ronda można stosować nawet tam, gdzie w rejonie skrzyżowania istnieją ścieżki rowerowe. Wtedy, zgodnie ze sztuką wylot z takiej ścieżki stanowić powinien kolejny wylot skrzyżowania. Tak możnaby zrobić dla przykładu - żeby nie sięgać daleko od Szybowcowej – na skrzyżowaniu ul. Bajana i Szybowcowej – bardzo ruchliwym, z zaczynającą się na wlocie ścieżką rowerową (foto w galerii).


Radek Lesiszilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2021 - 06 - 13
 
Nowe rondo przy Szybowcowej
Małe rondo na Mińskiej
Małe rondo bez wyniesionej wyspy centralnej na Dembowskiego
Bajana-Szybowcowa: tu przydałoby się małe rondo
Mościckiego: jedno z wielu skrzyżowań gdzie przydałoby się małe rondo
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa