link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

aktualności
2009 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 91 |
  min min min min min min min min min min min min
14 listopada 2009

Wjazd na Oławską uratowany

Rowerzyści mogą od niedawna bez problemów wjeżdżać z jezdni na ciąg pieszo-rowerowy na ul. Oławskiej, dzięki niewielkiemu obniżeniu krawężnika. Ale nie odbyło się bez nerwów.

Ulica Oławska ma chyba jakiegoś pecha rowerowego - początkowo chciano zakazać tam ruchu rowerem (zobacz), choć ulica ta była wpisana do Koncepcji jako jedna z tras wlotowych do centrum. Po artykułach prasowych (zobacz) i naszych naciskach, okazało się, że jednak można wprowadzić rowery nawet na tak zatłoczony deptak (zobacz).

Kolejny raz Oławska pojawiła się w interwencjach. 19.05.2008 zwróciliśmy się z do Wydziału Inwestycji Miejskich z interwencją obniżenia krawężnika w zatoce autobusowej przy wylocie ul. Oławskiej na pl. Dominikański (zobacz interwencje). Tak jak wiele kwestii poruszonych w tym, także kolejnym zestawie interwencji (zobacz), sprawa pozostała bez odzewu.

Sprawa przycichła, być może dlatego, że zatoka miała być wkrótce likwidowana, a być może dlatego, że Komisja Bezpieczeństwa uwaliła podobne pomysły na wjazdy z jezdni na ścieżkę ulokowane w rejonie zatok (na pl. Strzegomskim czy pl. Społecznym na ten przykład).

Kiedy po raz kolejny podnieśliśmy kwestię braku możliwości wjazdu (zobacz), przebudowa zatoki na Oławskiej już trwała (sierpień b.r.). I okazało się, że nikt nie konsultował jej z oficerem.

Rozpoczęły się nerwowe ruchu. Nikt przy projektowaniu nie pomyślał o niwelacji krawężnika. Wykonawca nie chciał wykonywać czegoś, za co mu nie płacą. W ostatniej chwili ZDiUM znalazł rezerwę finansową na wykonanie tej drobnej, acz bardzo istotnej korekty.

Udało się! Rowerzyści mogą bez problemów wjeżdżać z jezdni na ciąg pieszo-rowerowy na ul. Oławskiej. Ale kosztowało to wiele nerwów i zachodu oficera. Byłoby to zupełnie zbyteczne, gdyby istniały odpowiednie procedury w magistracie, a także gdyby interwencji nie zagrzebywano w śmietniku...

Radek Lesisz

spacer
przydała by się druga za przystankiem ale i tak sukces jest duży.

Mirecki

O ile obniżenie krawężnika w tym miejscu ma wymiar symboliczny, bo i tak można bez problemu wjechać 10 metrów wcześniej, na przejściu, to obiżone wjazdy na Placu Strzegomskim i Społecznym realnie poprawiłyby komfort jazdy w tych miejscach. Ale wysoka komisja pewnie zna się lepiej na bezpieczeństwie rowerzystów...

Tomek

Gratulacje i monitoring
@ do Mireckiego--Nic nie stoi na przeszkodzie zrobić w przyszłości następne obniżenie po sąsiedzku.----------@do Tomka--zgadzam się, że to obniżenie ma wymiar symboliczny ale nie zgadzam się, że rowerzyści rzadko tamtędy jeżdżący będą pamiętali o wjeżdżaniu po przejściu jak i w tym obniżeniu. Jednak z pewnością wielu co przegapi wjazd po przejściu zauważy obniżenie.---------@do Radka --przyznam, że nie liczyłem na to, że uda się poprawić krawężnik gdy zauważyłem zaawansowanie prac. Tym bardziej gratuluje sukcesu. W tym kontekście proponowałbym ustalić wreszcie termin od którego oficer powinien odpowiadać za opiniowanie projektów. Pracuje już dwa lata a my ciągle słyszymy, że realizowane są projekty wykonane zanim objął swe stanowisko. Proponuję stworzyć kilka list inwestycji. Pierwsza to inwestycje będące w realizacji aby ustalić wreszcie kto ma oficerowi podsuwać do zaopiniowania projekty. W ten sposób można wskazać WIM, że marnuje się środki na skutek realizacji zadań , które będą musiały być w przyszłości przebudowywane. Druga lista to zgłaszane przez internautów niusy prasowe o planowanych przebudowach, w tym i te nie nagłaśniane typu obniżenie krawężnika czy przebudowa chodnika. Często widzę naprawy chodników czy przebudowę krawężników tam gdzie nie ma ddr ale gdzie w przyszłości mogą być wyznaczone. Obniżane są tam krawężniki tylko na szerokości przejścia a niewielkim kosztem można by obniżyć te dodatkowe 2 metry. Niedawno obniżano krawężniki na rogu Grabiszyńskiej i Hallera (brak przejazdu od Klecińskiej na Hallera zachodnia stroną). Przebudowywano chodnik i krawężniki na ul.Hubskiej koło drogówki ( przerwana ciągłość ddr wzdłuż Hubskiej, planowana ddr wraz z budową torowiska Tramwaju+). Obecnie trwa obniżanie krawężnika na rogu Ślężnej i Weigla ale tylko na przejściu. ( na dużej długości Ślężnej brakuje przejazdów choć ddr jest po obu stronach.Tam wodociągi robiły przekop i zerwały krawężniki tuz obok przejścia więc wystarczyło uzgodnić że mają w trakcie montażu je obniżyć. Obecnie ustawiane są krawężniki wzdłuż ddr na ul.Skierniewickiej. Porażka. Nowa ddr doprowadzona od Borowskiej do hali targowej Gaj jest ok ale obecnie przebudowywane skrzyżowanie z Buforową pokazuje ze krawężniki są tam montowane za wysoko i jak ddr będzie przedłużona to krawężniki będą przeszkodą.Obecnie są tam spore wykopki.Usypano wał ziemny na którym posadowiono chodnik 20-30 cm ponad terenem i nie wiadomo jak ddr ma być połączona z tym chodnikiem oraz czy będzie możliwość wykonania przejazdu przez buforową bo obecnie obniżona krawężnik na Buforowej na zbyt krótkim odcinku.Może się mylę i układ ddr będzie inny ale teraz jest właśnie pora na interwencję. Zatem gdyby stworzyć listę miejsc przebudowywanych to oficer mógłby się wypowiedzieć czy widział do nich projekty. Brak kontroli powoduje że niedokładnie obniżono krawężnik na Bogusławskiego wzdłuż Świdnickiej. Podwyższono zamiast obniżyć krawężnik na Pocztowej wzdłuż Wiśniowej itd.

benek

yeah
dzięki za tą małą lukę ;) już mi się kilka razy przydała ... oby więcej takich dobrych rozwiązań

piko

co było, co będzie..
to co opiniował oficer jest dość łatwe do ustalenia. To co go ominęło podczas jego sprawowania stanowiska - już trudniejsze. To co powstało przed, albo zaczęło powstawać przed (i potem ominęło oficera) jest raczej baaardzo trudne do ustalenia. Kto się podejmie?

radez



ilosc komentarzy: 5
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 04 - 25
 
Przedmiot interwencji
Sukces interwencji
Sukces interwencji
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa