20 marca 2007
Firmowy rower nie tylko dla kuriera (19.03.2007) RZPrzedsiębiorca, który uzna, że rower jest dla niego wygodniejszym lub najszybszym środkiem transportu, może zaliczyć wydatki na jego kupno do kosztów firmy. Tak wynika z interpretacji Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z 5 lutego 2007 r. (nr PD/41526/06).
Zadający pytanie podatnik prowadzi firmę zajmującą się wykonywaniem reklam świetlnych. Usługi świadczy na terenie jednej dużej miejscowości. Uznał, że w tej sytuacji najlepszym środkiem transportu jest rower. Jego zdaniem samochód ze względu na natężenie ruchu, a także utrudnione i ograniczone możliwości parkowania jest nieekonomiczny. Dlatego postanowił kupić rower za 1800 zł. Według przedsiębiorcy wydatek ten może zostać zaliczony bezpośrednio do kosztów firmy.
Urząd skarbowy zgodził się z taką interpretacją. Powołał się na ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów oraz fakt, że przepisy ustawy o PIT nigdzie nie wykluczają wydatków na rower z tej kategorii.
(...)
Pracodawców, których pracownicy chcieliby wykorzystywać do służbowych dojazdów prywatne rowery, zainteresuje odpowiedź Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 1 sierpnia 2006 r. (nr 1471/DPF/415/49/06/PP). Pytanie brzmiało: czy ekwiwalent pieniężny wypłacany listonoszom za używanie rowerów stanowiących ich własność jest zwolniony z podatku dochodowego. Odpowiedź urzędu jest pozytywna dla pracowników. Uznał on, że w tej sytuacji należy zastosować art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT.(...)
Konrad Piłat
Przegląd prasy Taxonline.pl
Artykuł pochodzi z "Podatkowego przeglądu prasy" przygotowanego przez PricewaterhouseCoopers
http://www.bankier.pl/wiadomosci/print.html?article_id=1560765
|
|
|
|
|