link_mdr


http://rowery.eko.org.pl/cialis-bez-recepty-hrvatskoj.html
http://rowery.eko.org.pl/viagra-bez-recepty-hrvatskoj.html

prasa
2008 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 68 |
  min min min min min min min min min min min min
09 listopada 2008

Tir zabił rowerzystę na Curie-Skłodowskiej (07.11.2008)

81-letni rowerzysta zginął w piątek rano pod kołami tira między ul. Norwida a rondem Reagana

Tir najechał na 81-letniego rowerzystę jadącego jezdnią w stronę centrum, który prawdopodobnie zmieniał właśnie pas. Kierowca ciężarówki był trzeźwy.

To mogło się zdarzyć wszędzie. We Wrocławiu po jezdni strach jeździć, po chodniku nie wolno, a ścieżek rowerowych albo nie ma, albo są zastawiane, albo są niefortunnie zaprojektowane.

- Rowerzyści mają do dyspozycji szeroką ścieżkę rowerową po drugiej stronie ulicy. Jednak niektórzy wybierają wąski, pozastawiany autami chodnik. A do tego kilka metrów dalej jest budowa, która utrudnia przejazd - pokazują.

- Często patrole straży miejskiej wlepiają mandaty naszym dostawcom, którzy parkują na chodniku. Ale wielu jadących w stronę centrum rowerzystów nie zmienia strony, choć tu ścieżka rowerowa odgrodzona jest od jezdni słupkami - mówi pani Beata z cukierni przy Curie-Skłodowskiej.

Marcin Korzonek z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej: - Piątkowy wypadek smuci. Jednak z drugiej strony trudno się dziwić, że jak ma się do przejechania krótki dystans, to nie przejeżdża się specjalnie na drugą stronę ulicy. W krajach zachodnich standardem są dwie ścieżki rowerowe po obu stronach największych arterii.

Rowerzyści psioczą na kierowców, że ci parkują na ich ścieżkach. - Kiedyś wjechałem na ścieżkę rowerową na Grabiszyńskiej i nagle zobaczyłem, że przede mną jedzie auto! Zrównałem się z kierowcą i lekko uderzyłem ręką w dach, żeby zwrócić mu uwagę, że tędy nie ma prawa jechać. Kierowca przyspieszył, zaczął mnie gonić. Za mocno skręciłem kierownicą i wjechałem w płot - opowiada pan Janusz, który już rowerem po mieście nie jeździ.

Zgodnie z przepisami rowerem można jechać po chodniku, tylko gdy jest on szerszy niż dwa metry, a na jezdni obowiązuje prędkość powyżej 50 km/godz. Daniel Chojnacki, oficer rowerowy przy urzędzie miejskim: - Niestety, w mieście trudno spotkać kierowców, którzy nie jadą szybciej. Dlatego wielu cyklistów zamiast jechać przepisowo jezdnią, w obawie o swoje zdrowie i życie wybiera chodnik.

Sławomir Chełchowski, rzecznik wrocławskiej straży miejskiej, ostrzega: - Kierowców, którzy parkują na chodnikach czy ścieżkach rowerowych i stwarzają zagrożenie dla pieszych i rowerzystów, karzemy mandatem nawet do 500 złotych. Będziemy też odholowywać ich auta.

Przypomnijmy, że 30 października na ul. Drobnera został potrącony jadący prawidłowo na rowerze Cezary Grochowski, członek zarządu Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Aby zaprotestować przeciwko traktowaniu rowerzystów na wrocławskich ulicach, dzień później zorganizowano specjalną Masę Krytyczną - protestacyjny przejazd grupy rowerzystów.

Z danych wrocławskiej policji wynika, że w tym roku do końca września rowerzyści spowodowali we Wrocławiu 21 wypadków i 81 kolizji. - Bardzo często kierujący rowerami nie udzielają pierwszeństwa przejazdu oraz przejeżdżają rowerami przez przejścia dla pieszych, co - gdy przejście nie dotyczy także ścieżki dla rowerów - jest zabronione. Rower jest takim samym uczestnikiem ruchu jak samochód, o czym rowerzyści często zapominają - mówi Magdalena Kruaze.

Policja nie ma natomiast informacji odwrotnych: w ilu wypadkach i kolizjach, w których uczestniczyli rowerzyści, zawinili kierowcy czy inni uczestnicy ruchu drogowego.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Piotr Walczak, k, kd


Tragiczna śmierć rowerzysty


W piątek rano, na ulicy Curie-Skłodowskiej jadący rowerem 81-latek nagle wjechał pod koła Tira. Mimo intensywnej reanimacji - zmarł.

Dziś ok. godziny 9.30 na skrzyżowaniu ul. M. Curie - Skłodowskiej i ul. Norwida rowerzysta wjechał pod TIR-a. Nie żyje.

- Są ustalane okoliczności wypadku. Na razie nic więcej nie możemy na ten temat powiedzieć - mówi Krzysztof Wybraniec z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Wiadomo już, że 81-letni rowerzysta jechał chodnikiem. Nagle zjechał na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód ciężarowy. Jego kierowca, 23-letni mężczyzna był trzeźwy. Trwają dalsze ustalenia policji.

Beata Sadowska

http://www.wfp.pl/wroclaw-miasto/news.php?id=15845ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2021 - 01 - 22
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale prasa
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 68 |
 1. Niepełnosprawna minister dojeżdża rowerem do pracy (10.12.2008) rzepa
 2. Koniec audytu rowerowego w Poznaniu?
 3. [KIELCE] Niszczył samochody z zemsty za śmierć siostry? (09-12-2008) GW
 4. Mocno nierowerowe stojaki na rowery w centrum (25-11-2008) GW
 5. Rowerzyści zmieniają Wrocław internetem (20.11.2008) prw.pl
 6. Kraków chce pobierać myto na rogatkach (19.11.2008) GW
 7. [KRK] Miejska wypożyczalnia rowerów do poprawki (19.11.2008) GW
 8. Policja szuka zabójcy rowerzysty w Siedlcu (14.11.2008) GW
 9. Szopka z parkingiem dla rowerów Bike&Ride (14.11.2008) GW
 10. Krytyczna masa problemów (07.11.2008) wfp.pl
 11. Winda rowerowa w Brukseli (07.11.2008) fietsberaad.nl
 12. Tir zabił rowerzystę na Curie-Skłodowskiej (07.11.2008)
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa