link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

prasa
2009 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 108 |
  10. 109 - 109 |
  min min min min min min min min min min min min
04 listopada 2009

Wrocławianin szkolił Etiopczyków, jak założyć firmę (2009-11-04) GW

Paweł Puławski nauczył młodych Etiopczyków, jak prowadzić kurierską spółdzielnię rowerową. Nysyr Courier Service - Usługi Kurierskie Orzeł działa w Addis Abeba od kilku tygodni i jest pierwszą taką firmą w Etiopii

- Najtrudniej było przełamać ich brak pewności siebie, przekonać, że jednak potrafią podejść do klienta i zaoferować mu kurierskie możliwości. To ludzie z ubogich rodzin, nieśmiali, niepewni swojej wartości - opowiada Paweł Puławski. 26-latek, student filozofii, prowadzi firmę Wrocławscy Kurierzy Rowerowi.

We wrześniu na zaproszenie organizacji ekologicznej eFTe, która wymyśliła akcję, poleciał do Addis Abeby, żeby nauczyć młodych Etiopczyków, jak się zakłada i prowadzi firmę kurierską na dwóch kółkach. Z Polski poleciało również kilka rowerów, pozostałe dokupiła na miejscu jedna z lokalnych organizacji pozarządowych.

- Chodziło o to, żeby tym ludziom dać wędkę, a nie rybę. Etiopia jest jednym z najuboższych krajów świata, ale jej trzymilionowa stolica to intensywnie żyjąca metropolia, zakorkowana tak jak Wrocław. Kurierzy rowerowi sprawdzają się wszędzie na świecie w dużych miastach, więc było pewne, że i tutaj będą potrzebni - mówi Paweł.

Przez dwa tygodnie codziennie od ósmej rano wykładał po angielsku jak zrobić biznesplan. "Dlaczego jesteśmy lepsi" - pisał na tablicy, a Etiopczycy odgrywali improwizowane scenki przed klientami, przekonując, że są dobrze zorganizowani, niezawodni, legalni, skuteczniejsi od poczty i że mogą dowieźć niemal wszystko i wszędzie. Dzielił grupę na dyspozytorów, kurierów i osoby od finansów, uczył, jak wypełniać blankiety przewozowe i - z mapą w ręku - jak najlepiej ustalić logistykę całego przedsięwzięcia. Jeździł z nimi po stołecznych ulicach, pokazywał, jak bezpiecznie zapinać rower i zmieniać dętkę, przypominał o zapasowych kluczach, łyżkach do opon, naładowanym telefonie.

Wspólnie z Darią Żebrowską z eFTe pomógł zarejestrować Nysyr Courier Service - Usługi Kurierskie Orzeł. To pierwsza taka firma w Etiopii i druga w Afryce, po Zimbabwe, gdzie działa w kompletnie żeńskim składzie.

Motto spółdzielni to "syracin ynde symacin", w języku ahmarskim "taka praca jak nazwa". 20-letni Etiopczycy ubrani w granatowe kurtki i z granatowymi torbami, które przywiózł im Paweł, śmigają po stolicy.

- Ludzie do tego programu zostali wybrani z najbiedniejszych dzielnic; część z nich nie ma rodziców, niektórzy uczyli się, inni byli bez pracy, naprawdę głodowali. To wielka frajda patrzeć, jak uwierzyli w siebie - opowiada wrocławianin. - Wozili już m.in. dokumenty dla polskiej ambasady. Daria, absolwentka etiopistyki, pomaga im w nawiązywaniu kontaktów.

Wśród 13 kurierów jest jedna dziewczyna.

- Alem żyła ze sprzedawania cukierków na ulicy. Zobaczyła "orły", podeszła, powiedziała, że zawsze chciała być kolarką. No i jeździ z nimi - śmieje się Paweł.

Wrocławskich Kurierów Rowerowych od trzech lat współprowadzi z etnologiem, ekonomistą i fizjoterapeutą. Na początku każdy z nich działał osobno, jako wolny strzelec. - Któregoś dnia poznaliśmy się na mieście, siedliśmy w knajpie i uznaliśmy, że lepiej działać pod wspólnym szyldem niż konkurować - wspomina. Każdy z nich robi po Wrocławiu około stu kilometrów dziennie. Jeżdżą na tzw. ostrym kole (rowery bez przerzutek, amortyzatorów, z ograniczonymi hamulcami, do szybkiej, płynnej jazdy), skuteczniej niż tkwiące w korkach samochody; przejazd z Psiego Pola na Krzyki zajmuje im pół godziny.

Aneta Augustyn


A tak na ruchomych obrazkach wyglądał pierwszy etiopski alleycat:

NISIR Courier Service Alleycat from PiKO on Vimeo.ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 07 - 22
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale prasa
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa