link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

prasa
2009 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 108 |
  10. 109 - 109 |
  min
31 grudnia 2009

MPK kontra rowerzyści, czyli z rowerem do tramwaju (31-12-2009) mmwroclaw.pl

Problem przejazdu rowerzystów komunikacją miejską to we Wrocławiu nie pierwszyzna. Przepisy są niejasne, a kierowcy i motorniczy reagują na rowery różnie.

Rowery do tramwajów?

Od kilku miesięcy mój syn jeździ na skatepark. Problemem jest przejazd tramwajem z Leśnicy w stronę miasta. Często, wraz z kolegą słyszą odmowę ze strony motorniczego. Chyba zależy to od humoru prowadzącego tramwaj.

Nadmieniam, że jeżdżą w godzinach wieczornych, kiedy nie ma już tłoku. Żeby było śmieszniej, to ów w skatepark mieści się właśnie na terenie MPK! Z jednej strony  to ukłon w stronę młodzieży, która nie musi wałęsać się po ulicach Wrocławia, a z drugiej - brak możliwości dojazdu do skateparku.

Czy można z rowerem?

Ktoś może powiedzieć, że mogą jeździć rowerami. Owszem, tylko niestety tragiczne pobocze i brak trasy rowerowej aż do Pilczyc uniemożliwiają takie rozwiązanie. Poza tym problem dotyczmy nie tylko tej części miasta, ale całego Wrocławia. Skoro w innych miastach już dawno uporano się z tym problemem, to dlaczego we Wrocławiu jest inaczej?

W zatłoczonej stolicy można bezpłatnie przewozić rower wszystkimi środkami komunikacji miejskiej, podobnie jest w Krakowie.W Gdańsku można z jednośladem wejść do niektórych środków transportu, a w Poznaniu rower pozwalają przewozić tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. przy załamaniu się pogody lub awarii roweru.

Punkt 12 rozdziału IV ("Warunki przewozu bagażu ręcznego") regulaminu przewozu osób i bagażu w środkach komunikacji miejskiej we Wrocławiu, mówi że: "Przewóz rowerów w środkach komunikacji miejskiej może odbywać się wyjątkowo, w uzasadnionych przypadkach, za zgodą kierującego pojazdem w taki sposób, aby nie zagrażał bezpieczeństwu oraz nie mógł zabrudzić odzieży współpasażerów i elementów wyposażenia pojazdu."

Nowe tramwaje są, a kiedy będą nowe przepisy?

Hmm, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to bardziej zagrożona czuję się ze strony młodzieży "pod wpływem", gdzie nikt nie raczy interweniować, a już na pewno nie motorniczy. Czystość komunikacji miejskiej też pozostawia wiele do życzenia i zupełnie nie jest związana z przewozem rowerów. Może czas najwyższy zmienić przepisy?

- Regulamin określa sposób przewozu rowerów środkami komunikacji miejskiej. Przewóz jest możliwy za zgodą motorniczego lub kierowcy i w sytuacji, gdy rower nie zagraża innym pasażerom  - mówi Janusz Krzeszowski z wrocławskiego MPK.  -  Chcemy wyjść naprzeciw rowerzystom i toczymy rozmowy z oficerem rowerowym nad nowym regulaminem. Nowe przepisy powinny być gotowe na początku przyszłego roku. Myślimy również o bagażnikach dla rowerów na tyłach autobusów. Projekt może ruszyć na wiosnę 2010, najpierw na jednej linii, a jeśli się sprawdzi również na innych - wyjaśnia.

http://www.mmwroclaw.pl/7329/2009/12/31/mpk-kontra-rowerzysci-czyli-z-rowerem-do-tramwajuilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2023 - 10 - 04
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale prasa
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa