link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

prasa
2006 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 86 |
  min min min min min min min min min min min min
04 stycznia 2007

Na pograniczu polsko-czeskim wyrasta rowerowa kraina (16.11.2006) NGO.PL

Dobre praktyki po polsku, czyli praktycznie o FS. Przez Karkonosze na dwóch kołach
 
Na polsko-czeskim pograniczu leżą gminy turystyczne, lecz – choć trudno w to uwierzyć – dotychczas nie odbywała się tam żadna cykliczna impreza: ani sportowa, ani kulturalna. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Faktor” postanowiło utworzyć na tych terenach „rowerową krainę” i zachęcić turystów do odwiedzenia nieznanych im jeszcze karkonoskich gmin.

Tak powstał pomysł zorganizowania cyklu maratonów rowerowych dla kolarzy-amatorów z Polski i Czech. Stowarzyszenie „Faktor”, wraz z czeskim partnerem, sięgnęło po pieniądze z transgranicznego programu INTERREG. Po obu stronach granicy przygotowano trasy o różnym stopniu trudności: od wyczynowych po rekreacyjne. Zaczęto organizować imprezy. Wzięło w nich udział ponad 800 uczestników. Najmłodsi kolarze mieli po 10 lat.

Samorządom się spodobało
Na miejsca organizacji maratonów wybrano gminy, które mają problemy z samodzielnym promowaniem turystyki na swoim obszarze: Janowice Wielkie i Hejnice. Ale – zachęcone popularnością imprez – w przedsięwzięciu postanowiły wziąć udział także samorządy znanych karkonoskich kurortów: Szklarskiej Poręby i Karpacza.
Władzom Szklarskiej Poręby tak się spodobało, że zaproponowały Stowarzyszeniu przeniesienie finału cyklu na swój teren. Organizatorzy przygotowali łatwe trasy, aby mogły w nim wystartować także osoby, które nie są przyzwyczajone do dużego wysiłku fizycznego. Zrezygnowano też z rywalizacji. Dzięki temu impreza miała charakter wesołego, rodzinnego pikniku. Wyścigi relacjonowali prezenterzy radiowej „Trójki”.

Karkonosze w rowerowym kalendarzu
– Najtrudniej było przekonać samorządy, że umiemy działać profesjonalnie. Ale sukces imprez spowodował, że zainteresowanie samorządowców naszymi działaniami wzrosło – mówi Dorota Geotz, kordynatorka projektu.
Maratony przyniosły gminom konkretne korzyści: w krótkim czasie wzrosła liczba turystów, a korzystają na tym lokalni usługodawcy. Najważniejsze teraz, aby przyzwyczaić turystów do tego, że w Karkonosze można się wybrać na rower. Jeśli imprezy odbywają się cyklicznie, najlepiej w tym samym terminie, to kolarze i turyści wpisują je na stałe do swojego kalendarza.

INFORMACJE O PROJEKCIE
Projekt: Pierwszy transgraniczny cykl maratonów rowerowych MTB-TOUR w powiatach: jeleniogórskim, kamiennogórskim i lubańskim
Dofinansowanie: IW INTERREG III A Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Nysa
Organizacja: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Faktor”
Koszt: 130 000 zł
Czas trwania: 1.02.2006 – 31.10.2006

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/241970.html

ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 05 - 15
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale prasa
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa