link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

prasa
2006 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 86 |
  min min min min min min min min min min min min
12 stycznia 2007

Ile samochodów przejeżdża przez główne ulice miasta? (07.08.2006) SP/GW

Ile samochodów przejeżdża przez główne ulice miasta?

Rekord padł na Klecińskiej: przez godzinę po jednym pasie jezdni przejechało 1045 aut. Dokąd zmierzają? Kiedy najwięcej pasażerów korzysta z autobusów i tramwajów? Już wiemy. Zebrane podczas badań dane pomogą przygotować model ruchu w mieście

Posłuży urzędnikom jako podstawa do analiz wpływu przyszłych inwestycji komunikacyjnych na ruch we Wrocławiu. Dzięki niemu magistrat będzie mógł np. oszacować opłacalność rozbudowy sieci tramwajowej.
– Jeśli zechcemy sprawdzić, jak wybudowanie nowej ulicy zmieni natężenie ruchu albo jakie skutki wywoła uruchomienie nowej linii tramwajowej, przeprowadzimy symulację. Podstawą porównania będzie ten model ruchu – tłumaczy Zbigniew Komar, pełnomocnik prezydenta ds. rozwoju transportu szynowego. Komputerowe opracowanie powinno powstać do jesieni. Tworzy je Biuro Rozwoju Wrocławia. Będą w nim dane zebrane podczas pomiarów ruchu, uzupełnione o informacje z ankiet dotyczących tego, jak wrocławianie korzystają z MPK. Zbierała je firma badająca opinię społeczną.

Badania przeprowadzono na przełomie maja i czerwca. Miasto zostało podzielone na strefy, na ich granicach znajdowało się 35 punktów kontrolnych. Podczas porannego i popołudniowego szczytu (po 3 godziny) liczono w tych miejscach pojazdy przejeżdżające granice stref. Sprawdzano też, ilu wrocławian jeździ tramwajami i autobusami.

Poranek z MPK
– Teraz wiemy, że najwięcej pasażerów jeździ autobusami i tramwajami między godziną siódmą a ósmą: 51,6 tys. ludzi. Największe natężenie ruchu samochodowego w porannym szczycie przypada pół godziny później, od 7.30 do 8.30. Granice stref w tym czasie przejechało 62,4 tys. pojazdów – wylicza Zbigniew Komar.

Tranzyt przez centrum
Między godz. 6.30 a 9.30 najwięcej aut wjeżdża do centrum od południa – na punktach pomiarowych urzędnicy naliczyli ich grubo ponad 19 tys. Wpływ na to ma tranzyt. Od południa do miasta wpadają drogi krajowe nr 5 (do Poznania) i 8 (do Warszawy). Mniej pojazdów wjeżdża z zachodu, gdzie jest m.in. wlot drogi krajowej nr 94 – niecałe 13 tys. aut.

Podwójny szczyt
– Szczyt popołudniowy różni się od porannego. Rano mamy okres, kiedy liczba pojazdów dochodzi do maksimum i potem maleje. Wtedy wrocławianie jadą do pracy, do szkół – komentuje Komar. Po południu jest inaczej. W ciągu kilku godzin liczba pojazdów to rośnie, to maleje. – Ludzie nie jadą po pracy prosto do domu. Załatwiają sprawy w mieście. Dlatego natężenie ruchu na przemian wzrasta i opada – dodaje.
Przy opracowaniu pomiarów wyliczono też miejsca, gdzie w ciągu godziny po jednym pasie przejeżdża najwięcej aut. Rekord padł na Klecińskiej, gdzie przez 60 minut po jednym pasie jezdni przejechało 1045 aut. Ponad średnią wybiły się też punkty na mostach Szczytnickim, Zwierzynieckim, Trzebnickim, Osobowickim i Warszawskich (między 880 a 850 pojazdów). W pozostałych miejscach przejeżdżało między 500 a 660 samochodów.


Bartosz Wawryszuk  -  Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/633171.html

ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 04 - 28
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale prasa
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa