link_mdr


doreta bez recepty
duomox bez recepty
izotek bez recepty

prasa
2007 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 93 |
  min min min min min min min min min
24 grudnia 2007

Rowerzysto! Możesz zapłacić! (21-07-2007) Dylematy Policyjne

Rowerzystę obowiązują takie same przepisy ruchu, jak wszystkich innych kierujących pojazdami. Posługujący się welocypedami często jednak nie zdają sobie z tego sprawy. Do nagminnie popełnianych wykroczeń należy jazda rowerem po chodniku, po drodze przeznaczonej wyłącznie dla samochodów czy przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych.

Ustawa z 20 VI 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (DzU Nr 58 z 2003 roku, poz. 515 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami.) w art. 33 jasno określa zasady poruszania się po drogach przez rowerzystów. Rowerzysta powinien korzystać z drogi przeznaczonej dla rowerów lub dla rowerów i pieszych (z uwzględnieniem pierwszeństwa pieszych). Jeśli jej nie ma, musi poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. W przypadku, gdy brak pobocza, należy jechać prawą stroną jezdni. Zabronione jest poruszanie się rowerem po autostradzie.

Po chodniku wyjątkowo

Istnieje zakaz poruszania się rowerem po chodniku z dwoma wyjątkami. Pierwszy to sytuacja, gdy pod opieką rowerzysty znajduje się dziecko. Wtedy jedziemy za dzieckiem, ustępując miejsca pieszym. Drugi wyjątek następuje, gdy na jezdni dozwolona jest prędkość większa niż 50 km/godz., a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości.

Z dzieckiem

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest umieszczone w dodatkowym siodełku, zapewniającym bezpieczną jazdę. Rowerzysta wiozący dziecko musi mieć ukończone 17 lat. Jeśli podróżuje wraz z dzieckiem jadącym samodzielnie na rowerze, które nie ma więcej niż 10 lat, musi jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych.

Za co grzywny?

Za złamanie przepisów grożą rowerzystom grzywny w wysokości od 50 do 500 zł. Zabronione jest przejeżdżanie rowerem przez przejścia dla pieszych. Również jazda "bez trzymanki" - na kierownicy trzeba trzymać przynajmniej jedną rękę, a nogi na pedałach. Nie wolno jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu (rowerzysty, furmanki, pieszego), chwytać się innych pojazdów, korzystać z telefonu komórkowego trzymając go w ręce, zwalniać lub zatrzymywać się bez uzasadnionej przyczyny na przejazdach dla rowerzystów. Kara grozi także za wyprzedzanie innych pojazdów na wzniesieniach, zakrętach, torach, przejściu dla pieszych i przed samym przejściem. Zabronione jest wymijanie pojazdów, które zatrzymały się przed skrzyżowaniem.

Warto wiedzieć, że liczba rowerów jednośladowych jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać piętnastu, a odległość między jadącymi kolumnami rowerów nie może być mniejsza niż 200 m.

(MW)
Dylematy Policyjne, lipiec 2007, nr 7 (94)
http://dylematy.online.pl/www/index.cgi?adres=lipiec&wybierz=&numer=23&menu=1&r_k=2007&


ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2024 - 05 - 16
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale prasa
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa