link_mdr


http://rowery.eko.org.pl/acetylcysteine-polska.php
http://rowery.eko.org.pl/ivermectin-polska.php
http://rowery.eko.org.pl/nitazoxanide-polska.php
http://rowery.eko.org.pl/plaquenil-polska.php
http://rowery.eko.org.pl/xarelto-polska.php

rekreacja
poza miastem :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 18 |
  min min min min min min min min min min min min
07 maja 2007

Rowerzyści znów pojadą do Gdańska (29.04.2007) GW Tur

Gotowy jest już śląski odcinek najdłuższej drogi dla rowerzystów w Polsce. Ma aż ok. 200 km!

Wiślana Trasa Rowerowa ma swój początek przy źródle Wisły w Beskidzie Śląskim, zakończenie u ujścia rzeki w Morzu Bałtyckim. Odległość między startem i metą wynosi ok. 1,3 tys. km. Jej pokonanie na dwóch kółkach zajmuje z reguły kilkanaście dni.

Pomysł na stworzenie tak długiej trasy dla cyklistów pojawił się kilka lat temu. Już w 2004 roku grupa ok. 200 zapalonych rowerzystów, z dzisiejszą europosłanką Grażyną Staniszewską na czele, pojechała wzdłuż królowej polskich rzek.

- Rozwinięte rowerowo kraje w Europie mają tzw. szlaki narodowe. Na nich się wzorujemy, tworząc WTR - tłumaczyła posłanka.

Trasa prowadzi przez osiem województw. Pionierem w jej tworzeniu jest Śląsk, gdzie droga jest już szczegółowo opracowana - rozpoczyna się w Wiśle, biegnie m.in. przez Ustroń, Skoczów, Ochaby, Zebrzydowice, Milówkę, Bielsko-Białą, Czechowice-Dziedzice, Pszczynę, Goczałkowice-Zdrój aż do Jawiszowic.

- Wytyczyliśmy ok. 200 km tras. WTR musi być dla cyklistów bezpieczna, dlatego wytyczyliśmy ją wzdłuż już istniejących ścieżek bądź dróg mało używanych przez samochody - mówi Wiesław Wojtylak, prezes Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów z Bielska-Białej. Główny szlak łączący wszystkie miejscowości ma niecałe 70 km. - Poszczególne gminy chciały jednak, żeby dodatkowo poprowadzić rowerzystów w atrakcyjne miejsca w swoich regionach - dodaje Wojtylak. Po drodze jest co zwiedzać - obiekty sakralne, dużą liczbę kapliczek, miejsca pamięci narodowej, muzea, galerie, izby regionalne.

Poruszanie się po WTR jest ułatwione, bo jest oznakowana specjalnie zaprojektowanym logo. - Postawiliśmy 700 znaków - mówi Leszek Dadej z BTC. Identyczne tabliczki znajdą się na całej WTR.

Ta trasa rowerowa ma się stać jedną z większych atrakcji turystycznych w Polsce, przyciągającą gości z zagranicy. Będzie można przejechać całą lub krótkie odcinki. Po drodze dostępne będą mapy, foldery z zaznaczonymi punktami informacji turystycznej i napraw, noclegami dla rowerzystów.

W maju wystartuje Rajd Wisły - ze Śląska do Gdańska. - Będziemy promować swój pomysł i szukać organizacji, które chcą się do niego przyłączyć - mówi Wojtylak. W wyprawie weźmie udział ok. 150 osób, w tym cykliści z m. in. Włoch, Niemiec, Słowacji, Węgier, którzy już słyszeli o WTR.

Mapę śląskiego odcinka trasy można znaleźć na stronie www.btcbb.pl.

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35056,4099495.html


ilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2021 - 12 - 07
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale rekreacja
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa