link_mdr
aktualności
2014 :
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 76 |
  min min min min
21 grudnia 2014

Uwagi do nowego odcinka Wschodniej Okrężnicy Wrocławia

Na nowym odcinku Wschodniej Okrężnicy Wrocławia wybudowano trasę rowerową. Niestety, ponownie nie obyło się bez błędów.

Przed prawie dwoma laty opisywaliśmy nowo wybudowany odcinek drogi Siechnice- Łany, chwaląc za dobre rozwiązania i jednocześnie wskazując na liczne niedociągnięcia i błędy.

Niedawno oddano do użytku kolejny odcinek Okrężnicy - od Siechnic do Żernik Wrocławskich. Po stronie południowej drogi ciągnie się ciąg pieszo-rowerowy, kontynuacja trasy od Łanów. Niestety, trasa choć z dobrej nawierzchni bitumicznej, zaopatrzona została w wystające krawężniki oraz słupki w skrajni. Wysłaliśmy pismo z interwencją do DSDiK.

Radek Lesisz

 


Sz.P. Leszek Loch
Dyrektor Naczelny
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu
ul. Krakowska 28
50-425 Wrocław

Szanowny Panie Dyrektorze,

Mając na uwadze, iż Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przywiązuje dużą wagę do kwestii rozwoju ruchu rowerowego, czego wyrazem jest m.in. przystąpienie do tworzenia Polityki Rowerowej Dolnego Śląska, zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą o wykonanie poprawek na trasie rowerowej biegnącej wzdłuż Wschodniej Obwodnicy Wrocławia (między Siechnicami a Żernikami Wrocławskimi).

1/ Wnosimy o zniwelowanie do 0,0 cm wszystkich krawężników i uskoków umieszczonych na drodze dla rowerów i pieszych oraz zachowanie niwelety ciągu na przejazdach poprzecznych.
Przedmiotowe krawężniki i uskoki mają ponad 1 cm, a zatem przekraczającą dopuszczalną na mocy rozporządzenia wysokość. Prosimy o wykorzystanie dobrych praktyk Wrocławia i zniwelowanie krawężników i uskoków do zera, gdyż nawet jednocentymetrowy uskok/krawężnik stanowi znaczne obniżenie komfortu jazdy, zaś zupełnie nie wpływa to na odwodnienie.
Zwracamy także uwagę, że uskoki na przejazdach rowerowych zostały w niewłaściwy sposób zniwelowane - za pomocą narzuconego szpachelką cementu. Nie jest to na pewno ani trwały sposób, ani poprawiający komfort poruszania się rowerem. Prawidłowo wykonane przejazdy znajdują się na starszym odcinku obwodnicy, przy ulicy Stawowej.

2/ Wnosimy o odsunięcie od krawędzi ciągu pieszo-rowerowego wszystkich elementów celem zachowania skrajni poziomej, która zgodnie z przepisami dla tras rowerowych winna wynosić min. 20 cm. Obecnie mamy w skrajni elementy, o które rowerzysta może zahaczyć kierownicą jadąc zgodnie z przepisami. Uważamy, iż należyta skrajnia tutaj to 50 cm.

3/ Wnioskujemy o posadzenie większej liczby drzew, szczególnie od strony południowej nasadzenia powinny tworzyć zwartą aleję, która będzie osłaniać od słońca i wiatru pieszych, rowerzystów, a także kierowców aut.

W załączeniu przesyłamy dokumentację fotograficzną.

Z poważaniem
Jakub Szymczak
Wrocławska Inicjatywa Rowerowa


AKTUALIZACJA:

Na początku lutego 2015 otrzymaliśmy odpowiedź Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei na nasze uwagi. W piśmie urząd zgadza się praktycznie ze wszystkimi naszymi postulatami, obiecując wykonanie poprawek po zakończeniu "okresu zimowego" lub "w najbliższym czasie". Dziękujemy i trzymamy za słowo:)

Pismo.pdf

spacer
Idiotyczne krawężniki i nie tylko
Wczoraj przejechałem się nowym odcinkiem WOW (i częścią starego, od Trestna). Oczywiście, od razu odczułem te idiotycznie sterczące, na kilka cm, krawężniki. Zostały minimalnie złagodzone przez nałożenie w miejscu najazdu warstewki betonu (która najpewniej wkrótce się wykruszy)co widać na jednym ze zdjęć. Czegoś takiego nie przypominam sobie na wcześniej oddanym odcinku trasy. Druga sprawa to przebieg trasy rowerowej w okolicach Siechnic. Zamiast poprowadzić ddrip wzdłuż drogi, ok. 1 km przed skrzyżowaniem z DK 94 (rondo) rowerzysta sprowadzony zostaje z trasy i obrzeżem miejscowości kierowany jest do ronda gdzie zaczyna się droga rowerowa przy nowym odcinku WOW. Gdyby komuś przyszło do głowy pojechać jezdnią, wiaduktem nad rondem, to potem nie ma jak dostać się na nowy odcinek ddrip.

Romanilosc komentarzy: 1
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2019 - 07 - 23
 
 
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa